_První dítě roku 2015 porodila porodní asistentka

První dítě roku 2015 porodila porodní asistentka
Datum publikace: 01.01.2015

První dítě roku 2015 se v Praze, a asi i v Česku, narodilo minutu po půlnoci v porodnici v Apolinářské ulici, porod vedla porodní asistentka. Novorozená holčička vážila 3170 gramů a dostala jméno Eliška. Další novorozenci přišli na svět těsně po půlnoci v Klatovech a v Táboře.

 

Pražský magistrát odměňoval dosud všechny pražské novorozence narozené na Nový rok bez ohledu na to, v kolik hodin se narodili. Důvodem tohoto rozhodnutí byla snaha o zabránění soutěžení porodnic o první porod v novém roce. Obecně se čas narození udává v minutách, a to i proto, že přesnější časový údaj není možné zaznamenat.
Finanční dar novorozencům narozeným na Nový rok býval 15 000 korun, letos ale o výši částky ještě nebylo rozhodnuto. Podmínkou získání peněžního daru je trvalý pobyt matky na území hlavního města. 

První Pražánek v porodnici u Apolináře přišel na svět za asistence porodní asistentky, to může být vnímáno i symbolicky, a je to důkaz o zapojení porodních asistentek do práce na porodních sálech. V minulosti některé organizace porodních asistentek kritizovaly jejich roli v péči o těhotnou a také to, že v porodnicích nemohou samostatně vést porody.
Narodit se první den v roce neznamená pro děti nic mimořádně zajímavého. Na druhou stranu má ale Nový rok jistou "magickou" roli a je vnímán jako "nový začátek", a narození v tento den, je jakýmsi podtržením tohoto významu.
Všem novorozencům narozeným 1. ledna 2015 gratulujeme a současně se těšíme na další děti narozené v tomto roce!

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek