_Prsa si péči zaslouží

Prsa si péči zaslouží
Datum publikace: 27.02.2012

Nedílnou součástí péče o zdraví každé ženy by měla být pravidelná péče o prsa. Víte, jak by měla vypadat?

1.      Samovyšetření prsů

Každá žena by měla pravidelně provádět tzv. samovyšetření prsů. Ideální dobou je první polovina menstruačního cyklu (do 14. dní od začátku menstruace).
Žena by měla věnovat pozornost barvě kůže prsu a prsního dvorce, všem prohloubeninám, či naopak vyvýšeninám na prsu.

2.      Odborné vyšetření

Žena by měla jednou ročně požádat svého praktického lékaře či gynekologa o vyšetření prsů.

3.      Nepodceňujte genetickou dispozici

Pokud je v rodině ženy zvýšená zátěž vzniku rakoviny prsu, měla o tom informovat svého lékaře. Lékař by na základě této informace měl rozhodnout o dalším postupu péče o tuto ženu. Možné je genetické vyšetření, které může odhalit vrozené dispozice ke vzniku této nemoci.

4.      Využívejte screeningových programů

Od 45. roku věku mají ženy nárok na bezplatné mamografické vyšetření v rámci screeningových programů. Vyšetření jsou hrazena zdravotními pojišťovnami pouze na akreditovaných screeningových centrech (www.mamo.cz).
U rizikových skupin žen, nebo pokud je vysloveno podezření na onemocnění prsu, je možné mamografické vyšetření provést i mladším ženám na základě lékařského doporučení.
Do 45. roku věku je možné v rámci screeningu požádat o ultrazvukové vyšetření.

5.      Při podezření neodkládejte návštěvu lékaře

Pokud si v rámci samovyšetření nahmatáte bulku, objevíte nerovnost na kůži, či si všimnete barevných změn, vyhledejte bez odkladu lékaře – gynekologa, praktického lékaře či specialistu mamocentra a požádejte o vyšetření.

Text vznikl ve spolupráci s prof. MUDr. Janem Danešem, CSc. a Mamodiagnostickým centrem v Berouně, akreditovaným screeningovým pracovištěm (www.mamocentrum.eu ). 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek