_Příčina opakovaných potratů odhalena?

Příčina opakovaných potratů odhalena?
Datum publikace: 14.09.2013

Některé ženy opakovaně potrácejí, dokonce se tvrdí, že každé sedmé těhotenství končí spontánním potratem. Nemají sice problém přijít do jiného stavu, ale bohužel často již v prvním trimestru o těhotenství přijdou. Nyní jim svitla naděje, protože angličtí vědci tvrdí, že znají příčinu tohoto stavu.

Na vinně jsou "buňky zabijáci"

 

Již dlouho se diskutuje o úloze léčebného podávání steroidů (hormonů) pro udržení těhotenství. Výzkumníci z univerzity ve Warwicku, vedení profesorkou Quenby (Velká Británie) našli odpověď na to, jak nízké hladiny steroidů mohou vést ke ztrátě některých těhotenství a opublikovali v renomovaném časopise The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Většině žen se podaří otěhotnět na druhý pokus, ale opakované potrácení, kdy žena přijde o tři a více těhotenství za sebou se týká asi jedné ze sta těhotných. Problém opakovaného potrácení může souviset s imunním systémem, tzv. NK buňkami, které se vyskytují u opakovaně potrácejících žen častěji. Zkratka NK znamená „natural killers“, tedy „přirození zabijáci“, což v tomto případě doslova sedí. Nicméně přítomnost normálních počtů NK buněk je důležitá pro implantaci plodového vejce v děloze. NK buňky jsou asi markerem něčeho podstatně významnějšího, co se děje v souvislosti s implantací plodového vejce v děloze. Nízké hladiny steroidů asi způsobují, že děloha není připravena přijmout embryo a zabrání normálnímu uhnízdění (implantaci) embrya. Tento děj vede ke zvýšení počtu NK buněk v děloze. Každá třetí opakovaně potrácející žena má zvýšené hladiny NK buněk.

Zatím není vhodné začít s léčbou

V plánované klinické studii by se mělo prokázat, zda těmto ženám pomůže léčbné podávání steroidních hormonů. Tato hypotéza však není ještě ověřena a proto by steroidy neměly podávat již nyní, před ověřením hypotézy o úloze NK buněk v mechanizmu opakovaného potrácení.  Steroidy mohou v neindikovaných případech naopak způsobit více škody než užitku. Teprve pokud se podaří prokázat jejich efekt a bezpečnost, bude možné uvažovat o jejich použití. A právě to, jak vybrat vhodné kandidátky k léčbě, je asi hlavním úkolem, který nyní stojí před výzkumníky.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek