_Při výběru autosedaček pro děti dejte dobrý pozor!

Vybíráte ausedačku? Tak dejte pozor! Ne všechny jsou bezpečné. Riziko se skrývá převážně v nedostatečné ochraně dítěte při bočním a čelním nárazu. V testu, který provedla časopis dTest zcela propadla nafukovací autosedačka českého výrobce Gumotex.

Datum publikace: 05.06.2012

Co může bezpečí dětí ohrozit 

Varování směřuje především k autosedačkám, u nichž lze ve shodě s návodem oddělit zádovou opěrku a děti vozit jen na podsedáku; z testovaných například Graco Junior Maxi a Graco Logico L. Při takové přepravě existuje velmi vysoké riziko vážného zranění hlavy dítěte při nárazu na spodní hranu okénka dveří. Nebezpečí se nevyhýbá ani malým dětem do 18 kg hmotnosti, budou-li cestovat v sedačce Peg Pérego Viaggio convertible. Při čelním nárazu dochází k ohrožení hlavy a krku, neboť uvedený výrobek trpí konstrukční vadou.

Po směru nebo proti směru?

Fakta hovoří jasně: zátěž dětské páteře při čelním nárazu v pozici proti směru jízdy je přibližně třetinová oproti pozici po směru jízdy. Ze statistik dětských obětí dopravních nehod lze vyčíst, že nejvíce dětí umírá v autech mezi prvním a druhým rokem svého života. Tedy ve věku, kdy jsou ještě velmi malé a zranitelné, Problémem je, že je rodiče z korbičky umístěné proti směru jízdy přesadili autosedačky určené po směru jízdy.
Často zbytečně brzy, pokud lze statistiky takto interpretovat. Pravidlo, které by mělo platit, zní: čím déle, tím lépe. Běžně je to možné do hmotnosti dítěte cca 13 kg. Pochopitelně to neznamená, že dítě je nutné napasovat proti směru jízdy, i když bude v poloze skrčence nebo bude jeho hlava převyšovat hlavovou opěrku. Vše závisí na kombinaci a možnostech konkrétní autosedačky, vozidla, vzrůstu potomka a zdravém úsudku.

Bez zádové opěrky nepoužívat

Stálicí mezi sedačkami, které v testu pravidelně propadají, jsou modely pro nejvyšší váhovou kategorii, u nichž lze oddělit zádovou opěrku a děti vozit na tzv. podsedáku. V  takovém případě však neposkytují dostatečnou ochranu při bočním nárazu. U cestujících s výškou do 140 cm (což mohou být děti vážící 36 kg) je riziko, že při bočním nárazu jejich hlava narazí na spodní hranu okénka dveří, velmi vysoké. Proto česká legislativa mj. nařizuje používání dětských autosedaček až do výšky 150 cm; v některých zemích je tento limit 135 cm.
Sedačky, jež lze použít bez zádové opěrky, byly Graco Junior Maxi a Graco Logico L. Obě v testech, při nichž byla zádová opěrka použita, dosahovaly průměrné celkové úrovně ochrany, byť i se zádovou opěrkou byla u obou ochrana při bočním nárazu hodnocena pouze dostatečně.Za připomínku stojí sedačka Chicco Neptune.
Ta byla testována i v roce 2009 a tehdy získala hodnocení nedostatečně stejně jako ostatní sedačky použitelné jako podsedáky bez zádové opěrky. Návod k autosedačce testované letos použití bez podsedáku nedoporučoval, proto byla testována se zádovou opěrkou. Mírou poskytované ochrany se Chicco Neptune se zádovou opěrkou řadí mezi průměrné výrobky.

Které sedačky neuspěly 

Mezi nevyhovujícími výrobky je i nafukovací autosedačka Gumotex Bedi, která je určena pro děti od 15 do 36 kg. „Před tímto výrobkem jsme varovali již v době jeho uvedení na trh v roce 2009,“ připomíná Václav Beneš z časopisu dTest. „Výsledky zkoušek, které probíhají při rychlosti 50 kilometrů za hodinu, naše tehdejší obavy potvrdily,“ dodává. Při čelním nárazu se figuríně zastupující tříleté dítě zařízl bezpečnostní pás do krku, figuríně vzrůstem odpovídající desetiletému dítěti se pás zařízl do břicha. Při bočním nárazu je v ohrožení jak hlava, tak i ramena dítěte. U sedačky je téměř nemožné zajistit správné vedení bezpečnostních pásů. „Ačkoliv autosedačce Gumotex Bedi byla udělena homologace, mnozí odborníci jsou toho názoru, že nafukovací sedačku je podle požadavků platné legislativy nemožné homologovat,“ uvádí Beneš. 

Dobrý tip na koupi

Nejlepší i nejlevnější sedačkou pro nejmenší je Cybex Aton 2 (dobře, 6180 Kč), získala i nejlepší známku za poskytovanou ochranu mezi testovanými. Podobně kvalitní je i poněkud dražší sedačka CybexJuno-Fix (dobře, 4390 Kč) pro dětiod 9 do 18 kg. Výhodnou koupí je vícerozsahová sedačka ConcordTransformer Pro (dobře, 4250 Kč). Stejně hodnocená Cybex Pallas 2 (dobře, 5890 Kč) nabízí lepší ochranu, je ale méně prostorná, což může být problematické u větších dětí.
Storchenmühle My-Seat CL (dobře, 2250 Kč) je levná a kvalitní sedačka pro děti od 15 kg. Za pozornost stojí i Storchenmühle Solar Seatfix (dobře, 3960 Kč), do ní se pohodlně vejdou i prostorově náročnější potomci. 

Zdroj: časopis dTest

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek