_Pozitivní novorozenecký screening? Hlavně nepropadejte panice!

Pozitivní novorozenecký screening? Hlavně nepropadejte panice!
Datum publikace: 03.07.2011

Součástí novorozenecké péče je novorozenecký screening. Co znamená, když lékař oznámí, že u miminka vyšel nález některé z testovaných nemocí pozitivně?

Za pozitivní výsledek screeningu jsou považovány výrazně zvýšené hladiny vyšetřovaných látek v suché kapce krve, které s určitou pravděpodobností svědčí pro možnost hledané nemoci. U některých novorozenců (zejména u nezralých či nemocných dětí na nitrožilní výživě) může být i výrazné zvýšení hladiny vyšetřovaných látek pouze přechodné a opakované screeningové vyšetření podezření na nemoc neprokáže. U dalších novorozenců s pozitivním výsledkem screeningu se hledané onemocnění skutečně prokáže až dalším specializovaným vyšetřením.

Pozitivní výsledek screeningu nelze považovat za potvrzení diagnózy.

Při pozitivním nálezu se v závislosti na typu onemocnění může dle pokynů screeningové laboratoře a ošetřujícího lékaře dítěte začne zjišťovat momentální zdravotní stav dítěte, může se doplňovat vyšetření novorozence u praktického lékaře pro děti a dorost, ve výjimečných případech je potřebné bezodkladné vyšetření novorozence v nemocnici. U dětí s pozitivním nálezem se k vyloučení nebo potvrzení diagnózy doplňují specializovaná laboratorní vyšetření, obvykle ze žilní krve dítěte. Výsledky těchto vyšetření jsou obvykle známy během hodin až dnů od doby doručení vzorku do laboratoře.

Co dělat při pozitivním nálezu

Pozitivní nález není potvrzením diagnózy, ale je zde podezření na přítomnost některé z vyšetřovaných nemocí.

U dítěte je nezbytné provést specializovaná vyšetření, dostavte se proto k odběru krve či moči dle pokynů ošetřujícího lékaře (event. dle pokynů screeningové laboratoře).

V případě výzvy k vyšetření dítěte v nemocnici se dostavte v určeném termínu, vezměte s sebou Zdravotní a očkovací průkaz novorozence a veškerou další zdravotní dokumentaci dítěte, pro dítě vezměte papírové pleny, kosmetiku a oblečení dle vlastní volby, pro matku oblečení a věci denní potřeby. Podmínky přijetí do nemocnice se mohou lišit, podrobnosti vždy sdělí příslušné oddělení nemocnice.

Specializovaná vyšetření u novorozenců při podezření na některou z vyšetřovaných nemocí provádějí laboratoře přednostně. Podle typu vyšetření budou výsledky známy během hodin až několika dnů a budou sdělovány ošetřujícímu lékaři dítěte, který vás bude informovat.

(zdroj MZČR)

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek