_Porod dvojčat není drama

Porod dvojčat není drama
Datum publikace: 16.05.2011

Čekáte dvojčátka a nevíte, co vás čeká během porodu? Přestože je každý porod zcela jiný, na pár momentů je možné se předem připravit. 

Vaginální porod nebo císařský řez?

Zásadní otázkou je, zda půjde o porod vaginální, nebo císařským řezem, a to vyplývá především z toho, jak jsou miminka v děloze uložena. Pokud by byly oba plody uloženy hlavičkou dolů, je možný porod vaginální. Tento porod je možný i tehdy, je-li jedno dvojče uloženo hlavičkou dolů a druhé uloženo koncem pánevním. Pokud plody zaujímají jinou polohu, a jsou uloženy například příčně, je nutné počítat s císařským řezem. Obecně ale platí, že u dvojčecích porodů je vyšší pravděpodobnost porodu císařským řezem, a to i z důvodů jiných, než je jen poloha miminek. Svou roli zde hrají i možné zdravotní komplikace a to jak těhotné, tak miminek. Pokud je předpoklad spontánního porodu, není třeba žádných zvláštních příprav, jen kvůli tomu, že na svět přijdou dvě miminka místo jednoho. Spontánní vaginální porod dvojčat se od porodu jednočetného příliš neliší, alespoň z pohledu nastávající maminky. Pokud nastávají nějaké rozdíly, jde spíše o okolnosti, které řeší porodník. Sem patří například situace, kdy u plodu, které jsou uloženy každé ve vlastním plodovém obalu, dojde u jednoho ke spontánnímu prasknutí plodových obalů, zatím co u druhého je nutné prasknutí pomoci, to samé platí u dvojčat, které mají každé svou placentu, které je nutné po vybavení zkontrolovat apod.

Jak probíhá porod?

Průběh samotného porodu je velmi individuální, ale v zásadě není nutné očekávat nějaké výrazné odlišnosti. Jednotlivé doby porodní přicházejí stejně jako u jednočetného porodu. Pokud dojde k porození prvního miminka, druhé je možné očekávat s odstupem dvaceti až třiceti minut. Ve výjimečných případech se může stát i to, že jeden plod je porozen vaginálně a druhý císařským řezem, ale případů, kdy je nutné k tomuto přistoupit, příliš není a většina lékařů se snaží porod plánovat a vést tak, aby byly oba plody porozeny stejným způsobem a nevznikala tak zbytečně rizika, která by mohla průběh porodu zatěžovat a komplikovat.

Předčasný porod

Pokud těhotná čeká dvojčátka, měla by počítat s tím, že část dvojčátek přichází na svět o něco dříve. Je to způsobeno tím, že váha dělohy, v níž se vyvíjejí dva plody, klade velký nárok na děložní hrdlo. Tím může dojít k urychlení jeho zkracování a vzniku předčasného porodu. Pokud těhotná překoná hranici 37. týdne, nemusí mít o svá miminka obavy, V tomto období jsou miminka už dostatečně vyzrálá na to, aby svůj dřívější příchod na svět bezpečně zvládla.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek