_Vedra klidnému spánku nepřejí. Jak zvládat horké noci?

Datum publikace: 09.09.2018

Česko se už od května potýká s nebývale vysokými teplotami, které nás sužují čtyřiadvacet hodin denně. Tropických nocí jsme letos zažili rekordní množství. Výsledkem je nekvalitní spánek i nervozita. Přinášíme praktické rady, jak teplé noci zvládnout a konečně se vyspat.

Problém mají dospělí i děti. Všudypřítomné horko brání nástupu kvalitního spánku, v průběhu noci se budíme a nedaří se nám usnout. „Ideálním řešením je samozřejmě použití klimatizace. Ovšem ne v každém bytě klimatizace je a ne každá domácnost si klimatizaci může dovolit. Pokud jí však byt vybaven je, tak je třeba ji používat s rozumem, aby nedošlo k opačnému efektu a to, k přílišnému podchlazení prostor a vysokému rozdílu teplot vevnitř a venku,“ říká docentka Iva Příhodová z Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Obecně platí, že klimatizované místnosti by byly mít teplotu o dva až čtyři stupně nižší, než je teplota venku. To proto, aby při přechodu z venku dovnitř tělo nedostalo tepelný šok, zároveň lékaři doporučují teplotu ložnice stabilizovat na 18 až 20 stupních, pokud to technicky je možné. Na noc je možné teplotu nastavit tak, aby vyhovovala potřebám spánku a nad ránem se lehce zvýšila, aby přechod ven, kde jsou teploty stále vysoké, nebyl pro tělo tak náročný.

Co pomůže snížit teplotu v místnosti

  • Zatažení závěsů a žaluzií přes den, aby do místnosti nepálilo slunce
  • Zavření oken v době slunečního žáru venku
  • Mokré ručníky, osušky či prostěradla v oknech – ochlazují vzduch
  • Větrání průvanem v době, kdy venku nesvítí sluníčko

Spánek zpříjemní

  1. Lehké přikrývky místo teplých dek
  2. Saténové povlečení, které chladí
  3. Lehké pyžamo
  4. Dostatečný příjem tekutin během odpoledne a večera

Jak přilákat spánek

Obecně platí, že před spaním není vhodné se přejídat, jíst tučná a těžká jídla a být příliš aktivní. Fyzické aktivity by měly končit tak 30 – 60 minut před ulehnutím.
V danou dobu je možné vyplnit koupáním, sprchováním či péčí o zuby. Děti si v tuto dobu mohou také třeba stavět z kostiček, dívat se pohádky nebo jim rodiče pohádky mohou číst.
U dospělých je večerní režim obdobný. Jen by se navíc měli vyvarovat kávy a alkoholu. Nevhodné jsou také filmy s napětím, které člověka aktivují a probouzejí v něm strach. To se nejen následně odráží na psychice, ale i na zvýšení krevního tlaku.

Autor: Barbora Neubergerová


Čtěte také:
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek