_Neplánujte si lékaře na středu, většina soukromých ordinací neotevře

Praktičtí lékaři, pediatři a ambulatní specialisté zítra, tedy ve středu 18. října, neotevřou své ordinace. V rámci protestu zůstanou dveře jejich ordinací na den zavřené.K protestu se aktivně přidají i některé lékárny - na půl hodiny zavřou.

Datum publikace: 17.10.2017
Neplánujte si lékaře na středu, většina soukromých ordinací neotevře

"Dlouhodobě upozorňujema na podfinancování naší práce. Komplikací je pro nás i zavedení elektronického receptu, který by měl začít platit od ledna příštího roku. Problém vidíme i v zavedení EET, které by mělo přijít od března příštího roku," uvádí MUDr. Petr Šonka předseda Sdružení praktických lékařů.
Zavření ordinací se týká celé České republiky. Situace bude složitá zejména pro lidi v malých městech a na venkově. Přesný seznam ordinací, které lékaři neotevřou, však neexistuje.

Kdo nemocným pomůže?

Pokud máte na středu naplánované preventivní prohlídky, nepočítejte s tím, že by vás lékaři ošetřili. Vzhledem k tomu, že protest bude trvat pouze jeden den, nemusejí lékaři domlouvat zástupy, to že nebudou pracovat jen oznámí cedulkou na dveřích.
Tam, kde to zdravotní stav nemocných umožní, je dobré počkat a k lékaři jít až ve čtvrtek. V případě akutních potíží děti i dospělé ošetří v nemocnici. 
"Pokud v den stávky pacienti budou potřebovat nezbytně ošetření, mohou se obrátit na urgentní příjmy nemocnic. A tam, kde urgentní příjmy nejsou, mohou hledat lékařskou pomoc v místní nemocnici," říká mluvční ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

K lékařům se přidají i lékárny

Do protestu se ve středu zapojí i řada lékáren. Ty podle mluvčí České lékárnické komory Michaely Bažantové symbolicky zavřou na půl hodiny mezi 10.30 - 11:00.
Lékárníci zatím nevědí, kolik lékáren se do protestu zapojí. "Předpokládáme, že půjde zejména o lékárny, které nepatří do žádné lékárenské sítě," dodává Bažantová.
Lékárníci zároveň předpokládají, že lékárny, které jsou v areálu nemocnic, využijí možnosti pouze symbolického zapojení do protestu. Tyto lékárny by tak měly otevřeno celý den, a personál by spoluúčast vyjádřil například černou páskou na paži.

Otevřou jen zubaři

Se stávkou a protestem souhlasí i stomatologové. Ti se však zapojí jen symbolicky. Jejich ordinace ve středu budou pro pacienty otevřené po celou dobu svých ordinačních hodin.
"Lékaři mohou mít symbolicky černou pásku. Ale zavírat nebudeme. Stomatologové se domluvili na lepších podmínkách s pojišťovnami. Solidární ale jsme," vysvětluje docent MUDr. Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory. 

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek