_Neděle bude patřit všem maminkám

V neděli 13. května si celý svět připomene Den matek. V Česku byla jeho velkou propagátorkou Alice Masaryková a v současné době je Den matek, nebo také Svátek matek, stále populárnější.

Datum publikace: 11.05.2018

Být matkou není ani právo, ani povinnost žen. Být matkou je pro mnohé ženy přirozeným údělem, pro jiné darem. A právě proto se každou druhou květnovou neděli slaví Den matek.

Den matek má svou historii a prvotně je oficiálně spojen s jménem Anny Reeves Jarvis (1832-1905), která se angažovala během občanské války v Americe a propagovala práva matek.

Historie oslavy žen -  matek, je ale mnohem delší. Už ve staré Anglii, v 16. století bývala tzv. mateřská neděle, kdy chudí, sloužící u bohatých rodin, dostávali volno, aby mohli navštívit svou matku.

V Česku byl Den matek poprvé slaven v roce 1923, po druhé světové válce však začal být nahrazován Mezinárodním dnem žen, tedy svátkem, který oslavoval všechny ženy.
Po roce 1989 byl svátek matek znovuzaveden a stále se slaví. V současné době je mu věnováno více pozornosti než Mezinárodnímu dni žen.

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek