_Mytí vlasů bez šamponu má nebývalý úspěch. Metodě No Poo propadá stále více lidí

Datum publikace: 21.01.2019

Ekologický přístup se promítá do všech oblastí našeho života. A tak není divu, že se objevila i metoda, při níž si vlasy myjte a ošetřujete bez šamponu – rozumějte – bez chemie. Začít u sebe i u dětí můžete kdykoli.

Metody, kdy o vlasy pečujete bez šamponu, se jmenuje NoPoo (název byl odvozen z anglického „No ShamPoo“). Přestože v mnohých tato myšlenka vyvolá představu nepěstěných vlasů, není tomu tak. Každý, kdo se k NoPoo uchýlí, se o své vlasy stará dál, jen bez chemie, pouze za použití vody, bylinných odvarů, jílu, jablečného octa, sody, žitné mouky a dalších přírodních surovin.

Proč mýt vlasy bez šamponu?

Důvodů je několik

  • Každý šampon je chemie, a chemie zatěžuje životní prostředí.
  • Mytí šampony vlasům moc neprospívá, časté mytí vlasy i pokožku hlavy vysušuje a to vlasům škodí, bývají lomivější a nepůsobí zdravě.
  • Pokud chcete své tělo oprostit od všudypřítomné chemie a chcete mu dopřát detoxikaci, tak je třeba si uvědomit, že s použitím šamponu své tělo vystavujete expozici chemických látek, které pronikají přes kůži do organismu.
  • Přirozeně ošetřované vlasy následně lépe drží svůj přirozený tvar.
  • Vlasy získávají přirozeně na objemu.

NoPoo – seznamte se

Metoda mytí vlasů bez šamponu u nás není příliš známá, i tak se ale najde dost lidí, kteří rádi popíšou své zkušenosti. Nejvíc uživatelek NoPoo je na sociálních sítích. Tam sdělují své obavy, zkušenosti i rady. Existují i weby, které se metodě věnují a propagují ji. Jak se ukazuje, pokud přecházíte z „běžné“ péče o vlasy na NoPoo, nejhorší jsou začátky, zhruba prvních šest týdnů, kdy se vlasy mastí a vyžadují to, na co byly zvyklé – tedy šampon.
Řešením je používaní bylinných odvarů, octové vody, roztoku soli či jílů… toto všechno pomůže kritické období překonat. K úpravě vlasů jsou v té době ideální různé čelenky a sponky, které vlasům dají tvar.

A co kondicionér a tužidlo?

Vyznavačky NoPoo používají k ošetření vlasů čistě přírodní produkty (jak už bylo zmíněno – bylinné odvary, jíly atd.), případně vlasy ošetřují pouze vodou. Jako kondicionér často používají octovou vodu a místo tužidla třeba šťávu z čerstvého grepu.
Stranou péče o vlasy a pokožku hlavy nezůstává ani regenerace. K té používají třeba olivový olej či žloutek. K barvení slouží směsi přírodní Henny.

Kdy začít?

S metodou NoPoo můžete, dle slov žen, které ji vyznávají, začít kdykoli. Ideálním obdobím je jaro, kdy vlasy nezatěžujete čepicí a kapucí. Mnoho žen, které metodu vyznávají, ji praktikují i u svých dětí. Podle jejich zkušeností je nejlepší začít ihned od miminka. Novorozenci mají vlásky a pokožku přirozeně hebkou a je zbytečné ji vystavovat chemii, navíc jejich pokožka a vlásky nejsou ještě navyklé na kosmetické produkty, takže péče přírodní cestou je pro ně zcela přirozená a neznamená žádné komplikace.

Máte zkušenosti s metodou „No ShamPoo“? Víte, jak na ni? Umíte poradit, jak se o vlasy bez šamponu správně starat? Máte své recepty a triky, jak překonat kritické období prvních šesti týdnů?

Napište nám, a pokud se domluvíme, tak na webu abctehotenstvi.cz třeba otevřeme i blog, kde můžete inspirovat další ženy!

 

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek