_Melanom dokáže být zrádný, nenechte se napálit lží

Datum publikace: 15.05.2019

Kůže je nám stále na očích, je tak lehké sledovat, jestli se na ní neděje něco neobvyklého. Potřebujeme k tomu ale správné informace. Připravili jsme pro vás 5 mýtů, které se kolem kožních znamének točí. Pořádně se prohlédněte a objevíte-li něco neobvyklého, objednejte se co nejdříve na lékařské vyšetření dermatologem.

Mýtus č. 1 – Solárium neškodí

Pravda– Solárium může mít na naši kůži stejně negativní vliv jako opalování se na sluníčku. „Ultrafialové záření v soláriu je z pohledu možnosti vzniku kožních nádorů stejné jako sluneční záření, liší se jen mechanismem vzniku na úrovni buněk,“ vysvětluje Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA, zakladatelka Dermatologie prof. Hercogové - Kliniky preventivní dermatologie. 

Mýtus č. 2 – Na pigmentové kožní změny raději nesahat

Pravda– Jeden z dodnes opakovaných mýtů je, že s pigmentovou kožní změnou se nemá nic dělat. „Pokud se pigmentové znaménko (správně pigmentový névus) nebo i počínající melanom odstraní chirurgicky včas (i třeba zbytečně), nic se nestane. A pokud se posléze diagnostikuje mikroskopicky melanom, je nutné jej vyříznout co nejdříve,“ říká profesorka Hercogová. 

Mýtus č. 3. – Vyříznutí melanomu znamená jeho rozšíření

Pravda– Mnoho lidí dochází ke kontrole až příliš pozdě. Melanom tak může začít tvořit neviditelné metastázy a ve chvíli, kdy dojde k jeho odstranění, může být v těle pacienta nádor nezávislý na tom prvním. Čím dříve se nezvyklé znaménko objeví, tím větší šance je na kompletní odstranění ještě před jeho rozšířením.

Mýtus č. 4. – Znaménko ztrácí barvu, takže se vše vyřešilo

Pravda– Pravda je v tomto případě přesně na opačné straně. Pokud máte na svém těle blednoucí pigmentový névus, pospěšte si na dermatologickou kontrolu. Jedná se o stejný problém jako v případě znamének měnících svůj tvar či barvu.

 

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek