_Magická krása albínů v lidech odpradávna probouzí fantazii

Datum publikace: 25.01.2019

Jedinci trpící albinismem se vyskytují v říši lidí i zvířat. Jsou považováni za krásné, výjimečné, tajemné až magické a fascinují lidi od pradávna. Tato odlišnost albíny mnohdy stojí zdraví i život. Přitom z pohledu genetiky nejde o nic jiného než o vadu. O poruchu, ze kterou stojí ztráta hnědočerného pigmentu melaninu.

Albíni mezi lidmi budí pozornost svou sněhově bílou barvou a mohou být nedobrovolně středem zájmu okolí. Albíni ve zvířecí říši lákají pytláky, lovce trofejí i řadu těch, co hledají tajemno, kouzlo, či extrémy a naopak odrazují většinu příslušníků svého druhu. Z pohledu medicíny jsou albíni jedinci postiženi genetickou vadou, která vede k absenci kožního barviva melaninu. Tato vada je daná geneticky a rodiče ji tak mohou přenášet na své potomky.  Albinismu je více druhů a variant. Rozdíl mezi nimi je v tom, jaký gen vede k jejich vzniku, jakou část těla postižení zasáhne i jak se projeví navenek.

Jak působí melanin

Hnědý pigment melanin za normálních okolností produkují kožní buňky a aktivaci produkce pigmentu řídí sluneční světlo, konkrétně složka UV záření. Melanin je obsažen i ve vlasech, chlupech ale i v oční duhovce, které dává barvu. Přirozenou funkcí melaninu je chránit pokožku před poškozením slunečním UV zářením. Zvýšený pigment, který se nahromadí v horních vrstvách pokožky působí jako přirozená clona UV záření. Pokud tato clona chybí, tak se stává kůže náchylnější ke spálení i k dalšímu poškození.
Podobně melanin funguje i v duhovce.

Nejde jen o bílou kůži

Přesto alabastrově bílá kůže může budit pozornost, jde o vadu, která na sebe váže celou řadu zdravotních problémů a životních nástrah. Absence pigmentu souvisí se světloplachostí i s problémy s prostorovým viděním. Bílá kůže znamená nejen vyšší náchylnost ke slunečnímu spálení, ale i vyšší riziko vzniku kožních nádorů.
Řada jedinců je kvůli své barvě vystavena tlaku okolí a tak trpí i psychicky,  v živočišné říši jsou albini kromě pytláků i častým cílem šelem.


Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek