_Když máte málo minerálních látek. Tyto příznaky rozhodně nepodceňujte

Datum publikace: 30.04.2019

Minerální látky a stopové prvky naše tělo samo produkovat nedokáže, jsou však pro nás velmi důležité. Správná strava hraje v tomto případě ústřední roli. Poznáte příznaky, kdy se o slovo hlásí nedostatek minerálů?

Minerály jsou životně důležité pro naše tělo, problémem je ale skutečnost, že si je jednoduše neumí vytvořit samo. Denně jsme je tak nuceni přijímat ze stravy, aby v našem těle nevznikl jejich nedostatek. Pod minerálními látkami se rozlišuje mezi makroelementami a esenciálními stopovými prvky.

V případě makroelementů potřebuje naše tělo opravdu velké množství, stopových prvků zase poměrně malé. K makroelementům patří především horčík, vápník, sodík a draslík, tyto prvky se označují také jako elektrolyty. K esenciálním stopovým prvkům patří zase železo, jód, měď a zinek.

Nedostatek minerálů je způsobený především jednostrannou stravou, ale také častou konzumací polotovarů a fastfoodů. Nedostatek těchto minerálů se následně odrazí ve formě únavy, změnami na kůži nebo také vypadáváním vlasů. Také ale závažné symptomy, jako je například osteoporóza, srdeční arytmie nebo anémie, mohou být způsobené nedostatkem minerálů.

Vápník

Ten je zodpovědný za stabilitu zubů a kostí, přispívá ale také k udržení svalové a nervové aktivity a podporuje imunitní systém v obraně proti infekcím a alergiím. Vápník také zabezpečuje správnou krevní srážlivost. Naše tělo potřebuje denně až 1 000 miligramů vápníku, těhotné a kojící ženy dokonce až 1 200 miligramů. Vstřebávat vápník pomáhá tělu vitamín D, právě proto se nedostatek vápníku často spojuje s nedostatkem vitamínu D.

Příznaky nedostatku: svalová slabost, vypadávání vlasů, suchá pleť, ekzém, lámání nehtů, snížení hustoty kostí, osteoporóza, srdeční arytmie a nízký krevní tlak

Vápník obsahují především: mléko a mléčné výrobky, sojové mléko, mandle, brokolice a fenykl

 Železo

Hraje naprosto klíčovou roli při tvorbě nových buněk, hlavně pak červených krvinek, hemoglobinu a chrání náš imunitní systém. Kvůli menstruaci obvykle ženy potřebují více železa než muži, a tak častěji trpí jeho nedostatkem. Těhotné ženy by měly denně přijmout 30 gramů železa, kojící pak 20. Vstřebávání pomáhá primárně vitamín C. Je tudíž třeba dávat si velký pozor na kávu, černý čaj a mléčné výrobky, které vstřebávání brání a vyvolávají tak nedostatek.

Příznaky nedostatku železa: bledost, vypadávání vlasů, svalová slabost, anémie, únava a poruchy koncetrace, lámání nehtů, bolest hlavy

Železo obsahují především: maso, oříšky, vaječný žloutek, fazole a hrášek, špenát, celozrnné produkty 

Horčík neboli magnesium

Je zodpovědný za zásobování energie v těle a podporuje množství metabolických procesů. Pomáhá uvolnit svaly a zabraňuje svalovým křečím. Podporuje také tkáně a orgány v jejich funkcích a pomáhá snížit hladinu cholesterolu. Jeho nedostatek může vzniknout v důsledku stresu, ale také užívání léků.

Potřeba tohoto minerálu se proto zvyšuje v době, kdy užíváte léky na léčbu rakoviny, glukokortikoidy jako kortizon nebo léky na zabránění těhotenství. Nedostatek mohou dokonce způsobit i některá antibiotika. Zvýšenou potřebu horčíku mají těhotné a kojící ženy, lidé, kteří trpí poruchami přijmu potravy, profesionální sportovci a lidé, kteří trpí onemocněním tenkého střeva nebo pankreasu.

Příznaky nedostatku hořčíku: svalové křeče, podrážděnost a nervozita, poruchy koncetrace, arytmie, hubnutí a ospalost

Hořčík obsahují především: kakao, oříšky, sojové produkty, ovesné vločky, čočka, hrášek, špenát

 

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek