_Jaké jsou možnosti prevence inkontinence po porodu?

Jaké jsou možnosti prevence inkontinence po porodu?
Datum publikace: 25.09.2023

Těhotenství i porod jsou pro ženu velice náročným obdobím. Týká se to především oblasti bříška a „dolních“ partií. Jednou z komplikací, která se může objevit během těhotenství či po porodu, je inkontinence. Jak jí předejít?

Snažte se vyhnout přebytečným kilům

Již během těhotenství na močový měchýř působí obrovský tlak miminka, placenty a plodové vody v děloze. Kapacita močového měchýře proto klesá. Tlak ale nadměrně roste i spolu s tím, jak některé maminky během těhotenství přibírají kila navíc v podobě tělesného tuku.

Rozhodně vám netvrdíme, abyste držely striktní dietu, která by mohla ohrozit zdravý vývoj dítěte. Stejně tak je ale špatně, když některé maminky sklouzávají k přemíře sladkých a tučných potravin, které nejsou zdraví prospěšné pro miminko.

Jestliže vám to tedy plod dovolí, snažte se i během těhotenství dodržovat zásady zdravého jídelníčku.

Kromě toho nesmíte rezignovat na pravidelný pohyb. Nabízí se ale těhotenská jóga či plavání. I ve velmi pokročilé fázi těhotenství pak můžete chodit na procházky, které prospějí vám i miminku.

Posilujte svaly pánevního dna

Před porodem se to příliš nedoporučuje, protože posílení svalů pánevního dna může mít za následek komplikovanější porod.

Během šestinedělí se může inkontinence objevit. V tomto období jsou nejlepším řešením inkontinenční vložky, které zabrání protečení. Poté ale již můžete pracovat na tom, aby se „tam dole“ všechno opět zpevnilo. Posilujte břišní svaly a svaly pánevního dna. Vytrvejte a problémy budou postupně odeznívat.

Snažte se být v klidu

Pro mnoho maminek je už samotné období těhotenství velice stresující. Vaše tělo se mění, čeká vás obrovská životní změna a období plné nejistot. Prvních pár týdnů po porodu pak kromě radosti přináší ještě větší míru stresu pro všechny členy rodiny.

Pamatujte ale na to, že něčím podobným si prochází všichni rodiče a všichni to nakonec zvládnou. Nebojte se o svých pocitech komunikovat a požádat o podporu a o pomoc. I stres totiž může být spouštěčem inkontinence.

 

Komerční sdělení

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek