_I dvojčata mohou být samostatné osobnosti

Datum publikace: 25.02.2012

Dvojčata (i další vícerčata) velmi často bývají okolím vnímána jako „jeden celek“. Části dětem takové zařazení nevadí. Jsou ale dvojice, zejména pokud jde o smíšený pár, kdy děti mají potřebu být alespoň v něčem odlišné.

Rodiče dvojčat (a dalších vícerčat) často mívají sklony k tomu, aby své děti co nejvíce připodobňovali jedno druhému. Dvojčata stejného pohlaví mívají v prvních měsících a letech života stejné oblečení, stejný účes, stejné hračky a velmi často jim rodiče vybírají i podobně znějící jména.
Některým dětem toto může vyhovovat, jsou však i dvojčata, která se od sebe chtějí alespoň v něčem lišit. Jak mohou rodiče podpořit individualitu svých dvojčat (a dalších vícerčat)?
Server about.com doporučuje rodičům následující rady:

 1.    Najděte si čas na každé dítě zvlášť

Děti všech věkových kategorií jsou rády středem pozornosti svých rodičů. Pokud jsou v rodině děti různého věku, mají rodiče více možností jak čas rozdělit na dobu, kdy je celá rodina pohromadě a na čas, který je vyčleněn na každé dítě zvlášť. Tato výhoda pramení například z denního rozvrhu, z rozvrhu školy i zájmových kroužků apod.  U dvojčat tato výhoda není. Pokud chtějí rodiče čas mezi dvojčata rozdělit rovnoměrně, je třeba pečlivějšího plánování a čas rozvrhnout tak, aby každé z dětí mohlo alespoň chvíli strávit s rodičem bez přítomnosti svého sourozence.

2.      Oslovujte děti jmény

Rodiče, prarodiče i okolí má sklony děti oslovovat jednotně – dvojčata, kluci, holky. Pokud se toto dětem nelíbí, nebo vy jako rodiče chcete podpořit samostatnost u svých dětí, oslovujte je každé zvlášť jménem a požádejte o totéž i okolí případně a pedagogy.

3.      Odměny i tresty mají být individuální

Část dospělých dvojčat při svém vzpomínání na dětství uvádí, že jako křivdu nesli, pokud rodiče obě děti trestali, či naopak chválili dohromady, přesto, že se činnosti, za které pochvala či tresty byly uděleny, účastnilo pouze jedno z nich. Vyvarujte se této chyby! Chvalte i trestejte jen to dítě, které si to zaslouží.

4.      Zájmy a koníčky vybírejte každému zvlášť

Nenuťte dvojčata, aby měla stejné společné zájmy a navštěvovala společné kroužky, pokud ona sama nechtějí. Pokud byste neměli dvojčata, ale děti různě staré, připadalo by vám přirozené, že se každé z nich věnuje jinému koníčku. Totéž ale může platit i u dvojčat. Nikde není psáno, že dvojčata nemohou mít odlišný talent a že se nechtějí každé věnovat vlastnímu zájmu.

5.      Podporujte u dvojčat přátelství s dalšími dětmi

Dvojčata velmi často bývají zároveň svými nejlepšími kamarády. Většina z nich má podobnou řeč i slovní zásobu a ve hraní si vystačí sama. Přesto je dobré, aby rodiče podporovali přátelské vztahy s jinými dětmi. Při podpoře těchto kamarádských vztahů je však nutné, aby rodiče zamezili tomu, že jedno z dvojčat zůstane odstrčené či osamělé.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek