_Diabetici mají naději, často o ni nevědí. Moderní léky snižují nutnost hospitalizace se srdcem

Datum publikace: 07.02.2019

Zdravotní stav pacientů s diabetem komplikují další přidružené nemoci. Nejčastěji to jsou onemocnění kardiovaskulárního systému, srdeční selhání a onemocnění ledvin. Jedná se o život ohrožující komplikace. Pro pacienty je tedy důležité, aby měli možnost léčby moderními antidiabetiky, které mají komplexní účinek nejen na glykémii, ale i tělesnou hmotnost, krevní tlak i na další projevy metabolického syndromu.

Tyto vlastnosti mají moderní antidiabetické léky ve formě tabletek – glifloziny (inhibitory sodíkového kotransportéru SGLT2), které do léčby diabetu přinesly převratný mechanismus účinku. Ten spočívá ve vylučování nadbytečného cukru ledvinami, kterým glifloziny snižují glykémii. Při jejich užívání ale dochází navíc i ke snížení krevního tlaku a hmotnosti pacienta.

Studie hovoří jasně
Pozitivní účinky gliflozinů nejen na kompenzaci diabetu, ale i na snížení rizika kardiovaskulárních komplikací, které s ním souvisejí, prokázaly klinické studie, jejichž výsledky byly publikovány v prestižních odborných časopisech. Poslední takováto studie s názvem DECLARE byla publikována v listopadu 2018 s dapagliflozinem. 

Do všech těchto studií bylo zařazeno celkem 34 322 diabetiků 2. typu a došlo k významnému snížení počtu hospitalizací pacientů s diabetem z důvodu srdečního selhání (o 31 %), ke snížení kombinovaného rizika jakéhokoli úmrtí a hospitalizace pro srdeční selhání (o 23 %), ke snížení závažných kardiovaskulárních příhod (o 11 %) a ke snížení onemocnění ledvin (o 45 %).

Diabetes nebolí, ale dodržování léčby je důležité
Pro úspěch léčby diabetu a přidružených onemocnění je zásadní dodržování předepsané léčby. Neméně důležité je dodržování zásad zdravého životního stylu. Tedy zdravě jíst, hlídat si tělesnou váhu, mít dostatek pohybu, ale i spánku a odpočinku, nekouřit.

Lékař by měl s pacientem správně komunikovat, domluvit se s ním na osobních prioritách. Někteří nemocní jsou například ochotni více sportovat, ale neumějí se úplně efektivně zbavit dietních chyb. Pak je na místě upravit jim režimová opatření „na míru“. Stejně tak je nezbytné s pacienty mluvit o tom, jak léky fungují, které nežádoucí účinky mohou očekávat a jak jim lze předcházet. Informovaný pacient má mnohem vyšší pravděpodobnost, že bude brát léky správně i že zbytečně léčbu nevzdá, pokud se objeví řešitelné vedlejší efekty.

 

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek