_Belgie zakázala kouření a v zemi se snížil počet předčasných porodů

Belgie zakázala kouření a v zemi se snížil počet předčasných porodů
Datum publikace: 05.03.2013

Lékaři mají další důkaz toho, že kouření je faktorem velmi negativně ovlivňujícím průběh těhotenství. V Belgii došlo k zákazu kouření na veřejnosti a následně byl zaznamenán pokles předčasných porodů.

V Belgii došlo k omezení kouření na veřejných prostorách postupně ve třech vlnách.
První přišla v roce 2006, kdy vešel v platnost zákaz kouření na veřejných místech a pracovištích, v roce 2007 byl zákaz rozšířen na restaurace a v roce 2010 se zákaz kouření začal týkat i barů.

Snížení o tři procenta

Následně, paralelně se vstupem zákazu kouření v platnost, lékaři zaznamenali snížení počtu předčasně narozených dětí o tři procenta (to v přepočtu vychází o snížení o šest předčasně narozených dětí na tisíc porodů), přičemž za předčasný porod je považován porod před ukončeným 37. týdnem těhotenství.
V této souvislosti lékaři upozorňují na to, že každá, i mírná nedonošenost, je spojena s nezralostí dítěte, jíž mohou doprovázet různě závažné zdravotní komplikace.
Patrick O'Brien, mluvčí Královské společnosti porodníků a gynekologů, ke studii a jejím výsledkům poznamenal: „Je velmi potěšující vidět, takto silný důkaz toho, jak pozitivní vliv má zákaz kouření na těhotné ženy a jejich děti.“
Informace o studii byly zveřejněny v odborném časopise The British Medical Journal.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek