_Napětí v prsou často ohlásí těhotenství jako první

Napětí v prsou často ohlásí těhotenství jako první
Datum publikace: 16.05.2011

Mezi první známky těhotenství často patří napětí v prsou. I tak se tělo chystá na příchod miminka.

Zvýšená citlivost až bolest prsů bývá jedním z prvních příznaků těhotenství. Mnoho žen ji začne vnímat zároveň s vynecháním menstruace. Některé těhotné popisují pocit napětí, jiné zvýšenou citlivost na dotek, další mluví přímo o bolestech. Projevy jsou různé a u každé ženy trochu jiné. Příčinou potíží jsou bouřlivé hormonální změny. V okamžiku, kdy dojde k uhnízdění embrya v děloze, začne tělo produkovat těhotenský hormon zvaný lidský choriový gonadotropin (hCG-human chorionic gonadotropin). Ten způsobí, že není spuštěna menstruace a dojde ke zdárnému uhnízdění vajíčka do děložní sliznice. Hladiny hCG stoupají až asi do 12 týdne těhotenství, kdy je hlavní ochranná funkce tohoto hormonu nahrazena progesteronem produkovaným ve vznikající placentě. 

Jak se mění prsa

Tak jak těhotenství postupuje, dochází ke zvětšování prsou. U některých žen dojde ke zvětšení o několik konfekčních velikostí. I to je běžný projev těhotenství. Tělo se tak připravuje na dobu po porodu a snaží se vás vybavit co nejlépe na příchod miminka. U některých žen, dochází již v průběhu  těhotenství k tvorbě mléka a k jeho sekreci. Většinou jde ale jen o malé množství mleziva, které ještě není pravým mlékem. Plné spuštění laktace nastává až kolem 3.dne po porodu. Některé maminky se během těhotenství zaleknou zvýraznění žilní kresby na prsou. To souvisí s tím, že prsa v těhotenství vyžadují kvůli tvorbě mléka větší přísun krve. Jde ale jen o přechodný stav, který se v průběhu kojení, nebo po jeho skončení zase upraví. Změny zasáhnou i prsní dvorce, které mohou být citlivé i na dotek a postupně tmavnou. I to souvisí s hormonálními změnami v těle a s přípravou na kojení. Zároveň s tmavnutím je ke konci těhotenství možné pozorovat na hrotech bradavek lehounké rozbrázdění. To je vyústění mlékovodů, jimiž se mateřské mléko dostává ven z prsních žláz.

Obavy z kojení

Zvýšená citlivost někdy může těhotné předem odrazovat od kojení. Bojí se bolesti. To je ale zbytečné a hlavně, dá se s tím pracovat. V době těhotenství je možné začít s masáží prsních dvorců. Stačí k tomu žínka, kterou si dvorce budete dvakrát denně třít. Pokud budete postupovat s citem, ale důsledně, vaše prsa si zvyknou na mechanické podráždění a až začnete kojit, budete připravené. Některé metody doporučují ošetřování dvorců oleji, či mléky. To ale nemusí vždy být ta správná cesta. Mléko i oleje totiž dvorce naopak zjemní. To sice pomůže pokožce jako takové, ale budoucí kojení to neusnadní.

Možné strie

V péči o prsa pamatujte i na vznik strií. Strie neboli pajizévky patří k nevítaným projevům těhotenství. Nejčastěji vznikají na břiše, bocích stehnech a právě na prsou. Jejich vznik souvisí s vysokým napínáním kůže v místech, kde dochází k největšímu zvětšování. Vznik pajizévek souvisí s charakterem vaziva kůže a je převážně vrozený. Je to obdobné jako individuální způsob hojení jizev. I když je na trhu velké množství zcela „zaručených“ přípravků, které mají zabránit vzniku pajizévek, žádná účinná prevence a léčba nebyla dosud objevena. Jistou prevencí je životospráva, která zabrání nadměrnému přírůstku hmotnosti v těhotenství. Viz kapitola o přibírání v těhotenství. Udržování pokožky výživnými krémy jistě neuškodí, ale tvorbě pajizévek u jedinců s vrozenými dispozicemi nezabrání.

Jak budu vypadat po porodu?

Tak jak prsa během těhotenství začnou měnit svůj tvar a velikost, začínají mít mnohé maminky obavy z toho, jak budou vypadat po porodu a po skončení kojení. Vzhled a pevnost prsů je hodně dána tím, jak kvalitní má žena elastické vazivo kůže. To se moc ovlivnit nedá. I když lehce zasáhnout přeci jen můžete. Na prvním místě by měla stát pravidelná péče o pokožku prsou. Ta by měla spočívat v ošetření kvalitními přípravky, jež pokožce dodají vodu a potřebné látky. Pomoci může i masáž. Důležitý je i výběr podprsenky. Ta by měla dobře sedět, neměla by nikde tlačit, ani být volná. Její výběr je důležitý už v době těhotenství, kdy může pomoci prsa »podepřít«. To ulehčí zádům a zároveň pomůže zachovat hezký tvar prsů. Správná volba spodního prádla je nutná i v době kojení. To co dělá prsa hezkými je jejich pevnost. Tu můžete v době po kojení získat posilováním prsních svalů. Cvičit můžete začít sama doma, nebo ve fitku. To záleží jen a jen na vás. Pokud se ale stane, že s tvarem prsů po odeznění všech fází mateřství budete nespokojená, můžete zkusit konzultaci plastického chirurga. Ten zhodnotí, zda je vaše tvrzení opodstatněné, nebo zda na sebe máte příliš vysoké nároky. V některých případech, dokonce může usoudit, že velikost a váha vašich prsů je příliš velkou zátěží pro vaše záda a doporučí plastiku jako řešení zdravotního problému.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek