_Antikoncepce v injekci, i to je možné

Antikoncepce v injekci, i to je možné

Možnou antikoncepční metodou je i hormonální injekce. Ta vyžaduje minimální spolupráci a zároveň zajišťuje vysokou ochranu před početím. Při jejím výběru je ale třeba rozvahy, nehodí se třeba pro ženy, které předpokládají v dohledné době založení rodiny.

Datum publikace: 05.08.2011

Kontracepční injekce může být řešením pro mnoho žen, které nejsou ochotny každodenně myslet na polykání pilulek. Její užívání je naprosto bezstarostné.

Jak injekce fungují

Princip této kontracepce je prostý - hormonální injekce obsahuje hormony, které zabrání početí. Aplikace je jednoduchá a pro ženu nezatěžující – lékař jednou za tři měsíce píchne do svalu injekci - o víc se žena nemusí starat. V průběhu následujících třech měsíců pak dochází ze svalu k postupnému uvolňování hormonů do organismu ženy bez její nutné spolupráce. Po třech měsících se dávka opakuje. Dojde-li k překročení této doby o jeden týden a žena požádá o novou aplikaci, je na místě se nejprve přesvědčit o tom, že žena není těhotná.

Kdy volit jiný druh antikoncepce

Hormonální injekce jsou sice fajn, ale k užití je třeba přistupovat s rozvahou. Vhodné nejsou například ke krátkodobému užití. Pokud žena potřebuje vykrýt přechodné období například dvou tří měsíců, je lepší zvolit jiný druh kontracepce. Není vhodná ani u žen, které v krátkodobém horizontu předpokládají úvahy o plánování miminka. Injekční antikoncepce má prodloužený účinek a početí miminka by se tak mohlo nechtěně oddálit. Střední doba početí se udává 10 měsíců po podání poslední injekce, přičemž rozpětí období, kdy dojde k početí, se je od 4 do 31 měsíců od doby vynechání, s tím, že tato délka není přímo úměrná délce doby podávání. Injekční antikoncepce by také neměla být první volbou u dívek do 18 let, ale mělo by se k ní přistoupit ž po pečlivém zvážení. Jiný druh antikoncepce je dobré zvážit i u žen, které trpěly, nebo trpí depresemi. Pokud se taková žena rozhodne pro injekční kontracepci, je na místě sledování jejího zdravotního stavu. Injekční antikoncepce naruší menstruační cyklus, není tak vhodná u žen vyžadujících pravidelnou menstruaci. Dlouhodobé podávání není vhodné ani u žen zatížených rizikem vzniku osteoporózy. Problém může být u žen, které mají problém s váhou – tento typ antikoncepce je spojován s nárůstem tělesné hmotnosti.

Výhody metody

  • Nevyžaduje žádnou spolupráci ženy
  • Nepodléhá komplikacím vycházejícím z poruch trávení a vstřebávání (například střevní viróza nebo užívání antibiotik nesníží spolehlivost metody)
  • S prodlužující se délkou užívání ustává nepravidelnost krvácení s tím, že u části žen dojdází k vynechání menstruace

 


Čtěte také:
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek