_Alergie a těhotenství – mají své řešení

Alergie a těhotenství – mají své řešení
Datum publikace: 16.05.2011

Plánujete miminko a přitom máte podezření, že jste alergická? Nebo se již s alergií léčíte a zjistila jste, že jste v jiném stavu?

Alergiků v celé populaci stále přibývá. Je to jakási daň za pohodlný život v civilizaci. Jsme obklopeni nejrůznějšími chemikálie, potraviny jsou uměle ochucovány a tím se neustále rozšiřuje seznam toho, co alergie způsobuje – tedy alergenů. Někdy jde o alergie vyskytující se pouze v určitém ročním období, nebo v určité situaci. To se týká například pylových alergií, nebo alergií na některé potraviny. Jindy se ale může stát, že se příčině problémů můžeme v běžném životě vyvarovat jen stěží. To je třeba u alergií na roztoče.


Plánujete jiný stav a bojíte se, že jste alergická


Máte obavy, že jste alergická a přitom začínáte uvažovat o miminku? Tak to je nejvyšší čas vyrazit za alergologem. Před samotnou návštěvou si ale nejprve ujasněte vše o svých problémech. Vezměte si k ruce tužku a papír a vše si sepište. Na seznamu by mělo být co nejvíce údajů o vás a vašich potížích. Začít byste ale měla již od svých rodičů. Tedy, zda byli, či nebyli alergičtí, případně na co. V bodech, týkajících se vás byste měla postupovat od prvních příznaků. Jaké byly, co si myslíte, že je vyvolalo, jak a kdy odezněly.Následovat by měl výpočet toho, jak se cítíte nyní. Zda trpíte na vyrážky, otoky, svědí vás oči, nos, uši, máte rýmu, pálí vás v krku či pokašláváte. Tyto údaje jsou velmi důležité. Pokud máte podezření na nějakou potravinovou alergii, popište přesně sled potíží. To znamená začněte tím, co si myslíte, že problémy vyvolalo, kdy přesně jste onu »podezřelou« potravinu jedla. Co jiného jste jedla ten samý den a za jak dlouho po požití se potíže objevily a jaké přesně byly. Preciznost záznamů se vyplatí. Hledání alergenů je totiž téměř detektivní práce, a to i přes to, že velkou část alergizujících látek je možné otestovat a potvrdit, či vyvrátit tak vzniklé podezření. Pokud se alergen podaří zjistit, tak výborně, nastává druhý krok - terapie. Léčba alergií je běh na dlouhou trať. Jejím smyslem je vyhledat příčinu potíží a minimalizovat dopad problémů. Záludnost alergií je v tom, že některé z nich spolu mohou souviset a navzájem se křížit. To platí třeba u alergií na oříšky, jež často doprovází i alergie na pyl kvetoucí lísky. To je dáno tím, že oříšky i pyl květů lísky mají stejnou bílkovinu, na něž tělo reaguje. Kromě toho, ve velké většině případů není vámi vytipovaný zdroj potíží tím pravým, ale spíše ukáže lékaři cestu, kudy je možné se ubírat. Lehce se totiž může stát, že si myslíte, že máte alergii na strom, či keř kvetoucí před vaším domem. Testování ale ukáže, že tomu tak není. Že potíže spouští rozkvetlé pole několik kilometrů za kopcem, o kterém ani nemáte tušení, že existuje. Vysvětlení je jednoduché, pylová zrnka přenese vítr. Takže, plánujete-li miminko a máte obavy z toho, že jste na něco alergická a doposud jste potíže řešila jen léky, které jste si »sama sobě předepsala« a zakoupila v lékárně, tak na to raději zapomeňte a vyhledejte odborníka.


Plánování a léčba


Další možností je, že se již na alergologii nějakou dobu léčíte a mátě již jasné plány o své budoucnosti. A do té patří i potomek. To je situace, jež je nejoptimálnější. Při nejbližší návštěvě alergologie to řekněte lékaři a najděte plán, který vás i plánované miminko co nejméně zatíží.

Jste alergička a zjistila jste, že jste těhotná


Jste alergička a nějakou dobu se už léčí. A najednou jste zjistila, že jste v jiném stavu. V tuto chvíli je nejlepší zavolat svému alergologovi a poradit se s ním o léčbě. Ten vás buď ujistí o tom, že vaše léčba miminko nijak neohrozí, nebo vám léčbu upraví. O vaší alergii by měl vědět i gynekolog. Každopádně jako nastávající maminka byste se měla držet několika přísných pravidel.Začněte se velmi důsledně vyhýbat vašemu alergenu. Zbytečně nedrážděte svůj organismus. Minimalizujte kontakt se zvířaty, vyhýbejte se zakouřenému prostředí, pokud máte potravinovou alergii, rozhodně neriskujte ochutnávání jídla, které je z rizikové potraviny připravené.


Alergie – je přecitlivělost organismu na určitou látku zvanou alergen. Imunitní systém po kontaktu s alergenem reaguje neúměrně. V důsledku toho pak jedinec trpí nejrůznějšími potížemi, nejčastěji jde o otoky, zčervenání, pálení očí, nosu, svědění kůže apod. Nejtěžším stupněm alergie je tzv. anafylaktický šok, jež bez rychlé pomoci může být život ohrožující.
Alergen– je látka, jež vyvolává alergické potíže. To co je alergenem je možné zjistit otestováním.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek