_10 super potravin pro dokonalou pleť a silné vlasy

Vzhled pleti a vlasů jsou velmi výrazným indikátorem, podle kterého poznáte, že se s vaším tělem něco děje. Dodejte mu dostatek živin – a jako první se to odrazí na vašich vlasech i stavu pleti. Podle těchto ukazatelů se řídí nejen čínská, ale už i západní medicína. Nepřehlížejte varovné signály vašeho těla, že mu něco chybí!

Datum publikace: 22.11.2017
10 super potravin pro dokonalou pleť a silné vlasy

Nutriční specialisté se shodují, že zdravá a vyvážená strava, také to, jak umíte zabojovat se stresem, to vše se projeví nejprve právě na vzhledu vašich vlasů a pleti. Výživová koučka Jana Chalupská vysvětluje: „Vnitřní pohoda člověka, to jak zdravě jí, se projevuje na stavu vlasů, jeho pokožky. Je potřeba vyladit denní příjem potřebných minerálů tak, aby vaše tváře i hříva zářily zdravím.“

Horší se kvalita vašich vlasů? Víme, co za tím může být smile

Odbornice potvrzuje, že jídlo a jeho přístup má velký vliv na váš celkový vzhled. „Příjem jídla není jen proto, abychom se nasytili, měli bychom také tělu dodat, co potřebuje. Zdravá strava je základ dlouhověkosti a komplexního zdraví, proto se vyplatí hledět na kvalitu, nikoliv na kvantitu. Předcházejte budoucím obtížím tím, že budete servírovat potraviny, které mají smysl. Vynechejte nákupy ve slevách, cukrovinky, chipsy i kolové nápoje, váš organismus si žádá něco jiného. Navíc je faktem, že zdravé potraviny vás zasytí na velmi dlouhou dobu, takž i když jsou dražší v pořizovacích nákladech, paradoxně vás porce jídla k obědu vyjde levněji. A ještě díky důkladnému zvažování  benefitů té které potraviny, ušetříte za kadeřníka i kosmetičku“. 

Vizážistka Martina Jakešová potvrzuje, že si můžete pořídit drahá líčidla, ale pravý stav věcí s nimi vždy jen zkorigujete, nikdy nepřekryjete dokonale a stoprocentně. „Je vždy lepší akné vyléčit, než ho překrývat množstvím přípravků. To může být ve své podstatě kontraproduktivní.“ Podle jejího názoru je pro pleť a její stav nejdůležitější dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, vyvážený jídelníček, vnitřní pohoda. A konzumace vitamínu C. „Díky němu dochází v těle k produkci kolagenu, který je nezbytný pro dokonalý vzhled vaší pleti a vlasů. Proto modelky milují čerstvé džusy, neslazené smoothies, atd…, vědí totiž, jaký významné pro jejich pracovní nástroj – tedy vzhled - jsou“.


Zdroj: Shutterstock.com

Odbornice na výživu dodává: „Pokud chcete mít pleť hladkou, čistou a nemastící se, vynechejte ze svého jídelníčku kofein, alkohol, chilli, kari, zázvor a další. Také neservírujte zrající sýry, omezte příjem cukru a tuku.“ Obecně platí, že zdraví vychází z tenkého a tlustého střeva. Pokud nemáte v rovnováze bakterie, které tato místa osidlují, pak se vám do organismu dostávají i látky, které by za normálního stavu věci nepronikly jejich ochranou a byly vyloučeny z těla přirozenou cestou. Výživová koučka proto doporučuje: „Jako první změnu v jídelníčku, která vám výrazně pomůže, vždy doporučuju naservírovat si pravidelné dávky probiotik i prebiotik. V podobě jogurtů i výživových doplňků. Na stavu vaší pleti i vlasů se saturace v tomto ohledu projeví během několika dní.“ 

Jaké potraviny byste měla mít tedy v lednici a vždy konzumovat s pocitem, že to děláte pro svůj dokonale zdravý vzhled?

  1. Červené maso. Šťavnatý steak je plný proteinů, díky jeho konzumaci nebudete chudokrevná – anemická. Lidé, kteří trpí nedostatkem železa, mívají často slabé vlasy, nehezkou pleť – jakoby našedlou. Pro vlastní krásu byste tedy měla červené maso jíst denně. Navíc jeho konzumace předchází vzniku diabetu druhého typu, což už stojí za zvážení.
  2. Borůvky. Antioxidanty obsažené v borůvkách ochraňují váš buněčný systém. A tím předcházejí poškození volnými radikály. Ty na vás útočí, když jste ve stresu, bylo by proto na místě na porady vyrážet s miskou tohoto ovoce. Protože stres se projevuje nejvíc kde, Na stavu akné na vaší pleti a pevnosti vlasů.
  3. Pivo. Je jedním ze zdrojů silikonového polymeru křemíku. Je to minerál, který je odpovědný za stav vaší vlasové pokožky, jejíž stav zase napomáhá růstu vlasů i jejich pevnosti. Stačí ale jedno malé pivo denně pro krásu.
  4. Mušle. Jsou plné zinku, díky kterému budou vaše vlasy i pokožka zářit. Denní dávku zinku máte v jedné mušli, jinak musíte deficit dohánět fazolemi, drůbežím masem, fortifikovanými cereáliemi.
  5. Vajíčka. Super potravina, bez které by neměl váš den existovat. Zdroj čistého proteinu, železa, vitamínu D a biotinu. Tento koktejl vitamínů a minerálů předchází a zabraňuje oslabení vlasových kořínků, dodává pokožce výživu i zdravou barvičku. Stačí jedno denně a vážně nebudete potřebovat kondicionér.
  6. Omega 3 nenasycené kyseliny jsou skvělé pro zdravou pleť – díky ní je pleť vyživená zevnitř. Benefitem je vitamín D, který svědčí zubům, kostem. A nezapomínejte, že vaše vlasy v pokožce drží – mají v ní umístěné kořínky. Pokud je pokožka v dobré kondici, folikuly se neuvolňují. Také jeho konzumace předchází zánětům nehtového lůžka.
  7. Para ořechy. Jsou nabité selenem. Který napomáhá boji organismu se stárnutím. Jen 6 para ořechů denně vám dodá 800% denní potřeby selenu. Vlasy i pleť si budou lebedit…
  8. Špenát. Zelené lístky jsou plné minerálů, vitamínů a antioxidantů. Lutein, který obsahuje, pomáhá stavu zraku, předchází zánětlivým problémům na pokožce, je plný potasia, železa, vápníku. Ty potřebují vlasy, aby se zářivě leskly.
  9. Rajčata. Obsahují lykopen, který je nedůležitějším antioxidantem pro váš organismus. Jen pamatujte, že ho tělo snadněji absorbuje z vařených či grilovaných rajčat, než z těch v syrovém stavu. Dostatek lykopenu předchází vzniku komedonů a otevřených pórů na tváři.
  10. Tmavá čokoláda. Čím vyšší obsah kakaa, tím lépe. Látky obsažené v něm pomáhají udržet pleť hydratovanou, zabraňují slunečním vlivům, aby pokožku a vlasy poškodily, a především: Čokoláda nezpůsobuje akné, jak se donedávna tradovalo. Ovšem aby obsahovala dostatek flavonoidů pro vaše tělo, musí být alespoň 60%.

Autor: Klára Kotábová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek