_Líné spermie jsou problém. Jak je zase nastartovat?

Párů potýkajících se s problémy neplodnosti neustále přibývá. Lékaři sice nedávno vyvrátili nebezpečný mýtus, že plodnost mužů klesá, páry i tak stále hledají nové a nové způsoby, jak spermie povzbudit a "vdechnout" jim život. Jaké chyby muži nejčastěji nevědomky dělají?

Datum publikace: 16.08.2018

Pozor přehřátí varlat, které by vedlo k poruše tvorby spermií

Rizikové jsou:

  • časté návštěvy sauny
  • koupele v horké vodě
  • dlouhé sezení na vyhřívaných sedadlech aut
  • nošení upnutých džínů
  • horečka
  • dlouhodobě zvýšená teplota


Ve světě probíhaly studie zaměřené na působení tepla na varlata, jejichž cílem bylo získat pro muže vhodnou dočasnou antikoncepci. U samečků potkanů byly testy úspěšné, zda by tento druh kontracepce chtěli podstupovat i muži, se zatím neví.

Pozor na nadměrné sportování a extrémní fyzické výkony!

Sportování zvyšuje tvorbu testosteronu. Pokud to muž s fyzickou zátěží přežene, může dojít k tomu, že se z něj místo alfasamce stane muž se s níženou chutí na sex a s nekvalitním spermiogramem.

Pozor na kouření

Zatímco alkohol v rozumném množství spermiím nevadí, tak cigarety ano! Nikotin totiž zužuje cévy a snižuje jejich pružnost, což vede ke špatnému cévnímu zásobení tkání varlat a zhoršené tvorbě spermatu.
Pokud muži plánují potomka měli by na toto myslet. Problém je, že pokud je zúžení cév velké a tkáně trpí nedostatkem prokrvení, obnova tvorby spermií je špatná a zdlouhavá. na vztah mezi kouřením a problémy s plodností u mužů upozorňují i lékaři.

Pozor na obezitu

Obezita, respektive množství tělesného tuku, mohou být příčinou snížené tvorby testosteronu. Pokud by ta klesla příliš, byl by zastaven proces tvorby spermií.

Závěrem dobrá zpráva pro muže

Snížení tvorby spermií v důsledku působení zevních vlivů je většinou dočasného charakteru. To znamená, že pokud zevní vlivy přestanou působit, dojde ke znovuobnovení tvorby spermií.

Jak spermie vznikají?

Mužské pohlavní buňky spermie vznikají v semenotvorných kanálcích varlete, celý proces spermatogeneze (tvorby spermií) trvá v průměru 72 dní, to znamená, že u části mužů proběhne rychleji – už za 70 dní, u jiných až za 74 dní, k této době je potřeba připočítat zhruba půl den, během kterého probíhá dozrávání v nadvarleti. Celý proces vývoje spermií tak trvá necelé tři měsíce. Místo vzniku spermií není přírodou vybráno vůbec náhodně. Pohlavní buňky potřebují teplotu minimálně o dva stupně nižší, než je teplota těla, což varlata plně splňují. Teplota vyšší by vedla k poruše jejich tvorby.
Další podmínkou vzniku spermií je přítomnost mužského pohlavního hormonu testosteronu. Jeho množství musí být dostatečně vysoké, aby u muže došlo k zahájení tvorby spermií, ale zároveň nesmí být extrémně vysoké, aby jeho tvorba nebyla zastavena. Jako norma se uvádí hodnoty od 6,07 do 27,08 nmol/l.

Kdy je třeba vyhledat lékaře

Pokud dvojice usiluje o početí déle než dvanáct měsíců a snaha není korunována úspěchem, je vhodné navštívit lékaře. Na straně muže je prvním vyšetřením spermiogram. Ten přinese informace o počtu, stavbě a pohyblivosti spermií.
Pokud vyšetření ukáže snížené hodnoty některého z parametrů, je páru doporučen postup vedoucí k úspěšnému konci. Současné metody umožňují ze vzorku spermatu vybrat i jen jednu jedinou kvalitní spermii, a tu je možné následně vpravit přímo do vajíčka. Toto umožní rodičovství i párům, které by běžnou cestou nepočaly. V případě, že sperma muže neumožní použití žádné spermie, je možné využít spermii od dárce.

Autor: Barbora NeuberegerováProfesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek