_Ve Filadelfii lékaři oddělili siamská dvojčata. Holčičky byly srostlé hlavami

Světová média dnes přinesla aktuální informaci o oddělení siamských dvojčat. Operace holčiček trvala jedenáct hodin. Dle lékařů šlo o nepříliš častý stav.

Datum publikace: 14.06.2017
Ve Filadelfii lékaři oddělili siamská dvojčata. Holčičky byly srostlé hlavami

Siamská dvojčata Erin a Abby Delaneyovy se narodily v červenci 2016 v Severní Karolíně. Na svět přišly o deset týdnů dříve, císařským řezem a srostlé byly hlavami. Dle lékařů tento typ siamských dvojčat není příliš častý. „Odborně se tento stav nazývá kranyopagus a není úplně typický. Siamská dvojčata bývají častěji spojená hrudníkem, pánví nebo břichem. Časté je i to, že jsou spojená vnitřními orgány,“ komentuje světové dění profesor MUDr. Pavel Calda, CSc., porodník Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Plánování operace

Oddělení siamských dvojčat vyžaduje dlouhé a pečlivé přípravy a plánování. To trvá v řádu měsíců a jeho smyslem je připravit co nejvhodnější podmínky pro výkon. V této fázi spolupracují například neurologové, chirurgové a vývojoví pediatři, v případě dívek se do předoperační přípravy zapojili i logopedi. Obdobně rozsáhlý tým náspedně pracuje i na sále.

Na oddělení holčiček se podílel třicetičlenný tým složený z lékařů, zdravotních sester a dalšího zdravotnického personálu. Mezi lékaři byl anesteziolog, neurochirurg i plastický chirurg. V průběhu výkonu se tým rozdělil na dvě části, každá z nich se následně věnovala jedné z holčiček. Pro přehled byla jedna dívenka označena zelenou a druhá fialovou barvou. „Vždy jde o rozsáhlý výkon. Dvojčata jistě čeká dlouhá a náročná rekonvalescence,“ dodává český odborník.

S tímto názorem se ztotožňují i zahraniční lékaři a dodávají, že holčičky čeká ještě dlouhá rehabilitace. Jejich prognózy jsou ale nyní optimistické.

14.6.2017

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek