_U očkování proti rakovině děložního čípku stačí mladým dívkám i chlapcům pouze dvě dávky, starší dostávají dávky tři

U očkování proti rakovině děložního čípku stačí mladým dívkám i chlapcům pouze dvě dávky, starší dostávají dávky tři
Datum publikace: 06.10.2014

Očkování proti rakovině děložního čípku (proti virům HPV) bylo zaváděno se třemi po sobě jdoucími dávkami. Nyní jsou mladým dívkám a chlapcům aplikovány dávky pouze dvě, a to v případě obou dostupných vakcín. U starších pacientů ale stále platí, že dávky potřebují tři. Proč to tak je?

 „V očkování proti HPV došlo ke změnám, které souvisejí s vývojem vědeckého poznání, a to jak u kvadrivalentní vakcíny Silgard, tak u bivalentní Cervarix. Je třeba uvést, že proti rakovině děložního hrdla chrání obě tyto vakcíny.
Silgard pak ještě proti dalším onemocněním, souvisejícím s infekcí HPV, jako jsou genitální bradavice, rakovina análního otvoru aj. Proto je pro očkování chlapců používána vakcína Silgard,“ vysvětluje Oldřich Tichý, mluvčí VZP.
A jaké důvody vedly k tomu, že bylo přehodnoceno dávkovací schéma?
„Vědcům se podařilo prokázat, že tzv. protilátková odpověď na vakcínu Cervarix je po dvoudávkovém očkovacím schématu u velmi mladých dívek tj. u dívek ve věku 9-14 let, dostatečná, podobná jako u starších dívek a žen po třídávkovém. K obdobnému zjištění se téměř souběžně došlo i u vakcíny Silgard.
Tyto skutečnosti proto byly mj. zohledněny v rámci registrace obou vakcín, tj. v závazných souhrnech údajů o přípravku, kterými se lékaři v praxi řídí. V současné době se tak používá dvoudávkové očkovací schéma u vakcíny Cervarix pro dívky ve věku od 9 do 14 let včetně a u Silgardu pro dívky i chlapce ve věku od 9 do 13 let včetně.
Starším zájemcům, je nutno podat vakcínu podle třídávkového schématu. Pro úplnost dodávám, že mladší osoby se proti HPV neočkují,“ upřesňuje Oldřich Tichý.

6.10.2014

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek