_První pomoc při úporném kašli

Datum publikace: 30.11.2018

Ačkoliv kašel není nijak závažná nemoc, dokáže pěkně potrápit. Nutkání ke kašli je velmi nepříjemné a vysilující. Navíc, když se k tomu ještě přidá vyčerpání z nedostatku spánku. Jak si poradit, abyste se obtížného kašle rychle zbavili?

Kde hledat příčinu?

Kašlat nezačnete zničeho nic. Co patří mezi nejčastější původce? Ve většině případů je to infekční onemocnění, tzv. kapénková infekce. Bacily se přenášejí vzduchem skrz mikrokapičky od nositele infekce. Obecně řečeno, někdo si kýchne, a pokud se nacházíte v jeho blízkosti, stáváte se automaticky cílem virů. Proto byste zejména v chřipkovém období neměli příliš vyhledávat místa, kde je nadměrná koncentrace osob.

Kašel u dětí

Jak bylo zmíněno výše, v dětském kolektivu se virové onemocnění šíří velmi rychle. Z toho důvodu je nutné kašel u dětí nepodceňovat a ihned ho začít léčit. Neléčené kašlání totiž může přerůst až v kašel chronický, nebo dokonce v astma. Svůj podíl na rozsahu a závažnosti kašle má též genetická dispozice, odolnost imunitního systému a prostředí, v němž se dítě nachází. Faktory, které významně zhoršují průběh nemoci, jsou cigaretový kouř, prach a smog.

Související potíže

Kromě kašle se u dětí můžeme setkat s dalšími onemocněními, které ho mohou provázet. Jedná se například o rýmu, zánět průdušek a nosohltanu. Z oblasti komplikovanějších chorob může jít o zápal plic a průduškové astma.

Důležité je definovat druh kašle

Abyste mohli začít kašel léčit, je třeba si nejprve uvědomit, o jaký druh kašle jde. Rozlišujeme dva základní druhy kašle, kterými jsou suchý a vlhký. Při vlhkém kašli se produkuje nadměrné množství hlenu, jenž se kvůli jeho viskozitě a hustotě velmi těžko vykašlává. V tomto případě se doporučuje užívat léky, které zjednodušují jeho vykašlávání, neboť dokáží ředit hlen.

Kašel, který dráždí

Suchý kašel bývá často označován též jako neproduktivní, protože při něm nedochází k vykašlání hlenu. Tento druh kašle zpravidla vzniká vlivem zánětu horních cest dýchacích. Zhoršuje se hlavně v teplém a suchém prostředí. Suchý kašel bývá často doprovázen zvýšenou teplotou a celkovou únavou organismu.

Čím ho zklidníme?

Ideálním řešením jsou kapky na suchý kašel, tzv. antitusika. Tyto léky dokáží utlumit kašlací reflex, neboť obsahují dvě účinné látky. První z nich je butamirát tišící dráždění ke kašli. Druhou je guaifenesin obnovující na sliznici dýchacích cest přirozenou tvorbu ochranného filmu.

Jak dlouho trvá léčba?

Infekční onemocnění je zpravidla vyléčeno během 2-3 týdnů. V komplikovanějších případech může léčba trvat 6-8 týdnů. Co se týká dětí, neměli bychom uspěchat jejich návrat zpět do dětského kolektivu, protože by se mohly od svých spolužáků kvůli snížené imunitě opět nakazit.

Komerční sdělení

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek