_První máj pro zamilované své kouzlo stále má

Češi v loňském roce uzavřeli nejvíce sňatků za posledních 8 let, téměř 51 tisíc. K zásnubám předcházejícím samotné svatbě vyhledávají romantické příležitosti. Každý desátý dotázaný letos plánuje požádat o ruku na Prvního máje, tedy na svátek zamilovaných. Ačkoliv svatbu většina zasnoubených párů loni naplánovala na červen, polovině Čechů dle průzkumu na datu svatby nezáleží.

Datum publikace: 01.05.2018

Podle informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) překonal počet uzavřených svateb v loňském roce poprvé po 7 letech padesátitisícovou hranici. Celkem v roce 2017 v České republice přibylo 50,8 tisíce nových manželství, tedy o 2,6 tisíce více než v předchozím roce.

Měsícem svateb je červen, květen je zatížený pověrou

Nejvíce svateb hlásí statistiky ČSÚ za loňský rok na měsíc červen, nejméně na leden. Průzkum ukázal, že pětina (21 %) dotazovaných stále věří pověře, že májové svatby nepřinášejí do manželského svazku štěstí, a proto by odmítli svatbu v květnu. Tento postoj zaujímají především ženy, z nichž pověrčivost uvedla každá čtvrtá dotazovaná, zatímco mužů necelá pětina. Dávné rčení však již v dnešní době nemá opodstatnění. Májové svatby totiž nebývaly uzavírány proto, aby se děti počaté brzy po svatbě nenarodily do období po zimě s nejmenšími zásobami potravin. Téměř polovině (45 %) respondentů letošního průzkumu však na datu svatby nezáleží.

Tradicí je zásnubní prsten s diamantem

K zásnubám neodmyslitelně patří také zásnubní prsteny. „Zásnubní tradicí jsou prsteny z bílého zlata s kvalitními přírodně bezbarvými diamanty, které si zákazníci žádají ve zhruba 60 % případů.V posledních letech však roste popularita barevných diamantů, ale i dalších barevných drahokamů, jako jsou safíry, smaragdy nebo rubíny,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel klenotnictví ALO diamonds. Tradiční varianta diamantových zásnubních prstenů má jeden centrální kámen, stále populárnějšími se ale stávají i prsteny osázené ještě dalšími menšími diamanty. Podle zásnubního prstenu by potom měl být sladěn i design prstenů snubních, které si partneři vyměňují během svatebního obřadu.

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek