_Přijde vám těšení na miminko nekonečně dlouhé? Třeba ho zpříjemní jeho 3D model

Datum publikace: 25.07.2021

Nové technologie neúprosně pronikají do všech lékařských oborů, gynekologii a porodnictví nevyjímaje. Pokud byl před dvaceti třiceti lety vrcholem zobrazovací techniky obrázek pořízený ultrazvukem a následně obrázek ve 3D kvalitě, tak nyní si rodiče mohou dopřát 3D model jejich ještě nenarozeného dítěte. Ideální dobou pro vytvoření modelu je dvacátý týden těhotenství.

Pokud si budoucí rodiče chtějí zpříjemnit čekání na potomka, či si na tuto dobu chtějí udělat památku, není nic snazšího, než si nechat udělat 3D model očekávaného miminka.

Model vzniká díky ultrazvukovému přístroji s 3D a 4D zobrazením a 3D tiskárně. „Tento přístroj umožňuje excelentní a přesnou diagnostiku vrozených vývojových vad plodu i gynekologických patologií.  A samozřejmě umožňuje přesné zachycení plodu v děloze ženy. A 3D tiskárna nám umožní nabídnout maminkám vizualizaci ještě nenarozeného plodu v podobě 3D modelu,“ přibližuje MUDr. Peter Kraus, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z. Jak se zdá, v porodnictví není nic nemožné. „Tuto službu nabízíme jako jediní v České republice,“ dodává MUDr. Peter Kraus.

Zhotovení modelu plodu si rodiče mohou domluvit v režimu samoplatby. Figurka miminka je asi o třetinu menší, než je skutečné nenarozené dítě a ideálním obdobím pro zhotovení modelu je dvacátý týden těhotenství, kdy je možné plod ultrazvukem dobře zachytit. Cena 3D miminka je dva a půl tisíce korun a jeho výroba trvá tři až pět hodin. „Praxe je taková, že si model rodiče odnášejí následující den poté, co byl mamince udělám ultrazvuk. Celý proces je samozřejmě bezpečný jak pro miminko, tak pro ženu,“ dodává lékař.


por. as. Veronika TopferováPorodní asistentka Veronika Töpferová  vystudovala vyšší odbornou školu, obor porodní asistentka, praxi absolvovala v porodnicích FN Bulovka a Motol. Po zakončení studií nastoupila jako porodní asistentka do ÚPMD v pražském Podolí. Ráda Vám odpoví na otázky z oblasti předporodní přípravy, samotného porodu a šestinedělí. Vzhledem k tomu, že je sama maminkou dvou dětí, ráda se s Vámi podělí i z tohoto pohledu o své zkušenosti.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek