_Přerušovaná soulož nebo-li koitus interruptus

Přerušovaná soulož nebo-li koitus interruptus
Datum publikace: 06.07.2011

Přerušovaná soulož nebo-li koitus interruptus patří mezi nejranější antikoncepční techniky a byla používána už dávno před tím, než byl vynalezen kondom či hormonální antikoncepce. Její výhodou je snadná dostupnost, která není v zásadě ničím limitovaná, nevýhodou, nízká spolehlivost. 

V čem spočívá

Technika přerušované soulože vychází ze znalosti principu oplození. K tomu, aby mohlo být vajíčko oplozeno, je třeba, aby se setkalo se spermií. Pokud je tomuto zabráněno, nemůže dojít k oplození.

Přerušovaná soulož tedy není ničím jiným, než metodou, při které je v rámci nechráněného pohlavního styku zabráněno proniknutí spermatu do pochvy ženy tím, že muž ejakuluje mimo vaginu (k vyvrcholení u muže dochází mimo organismus ženy).

Proč metoda není plně spolehlivá

Přerušovaná soulož má mnoho nevýhod. Nechráněný pohlavní styk znamená vysoké riziko přenosu pohlavních chorob včetně obávaného AIDS. Kromě toho není metodou zcela spolehlivou.
Aby byla přerušovaná soulož spolehlivou antikoncepční metodou, je třeba, aby muž měl dostatek zkušeností se sexem a včas odhadl, kdy u něj dojde k ejakulaci.
Dalším předpokladem je vysoká dávka sebeovládání a zodpovědnosti partnera.
Metoda ale nemusí fungovat ani tehdy, splní-li muž všechna tato kritéria.
V okamžiku, kdy jde o opakovanou soulož během krátkého časového úseku, může se stát, že v močové trubici muže dojde k ulpění minimálního množství spermatu z předchozí soulože, a při opakované souloži dojde k proniknutí spermií do pochvy čímž může dojít k otěhotnění ženy.
Možnou prevencí tohoto jevu je, pokud se muž mezi jednotlivými pohlavními styky vymočí a moč odcházející z močové trubice vyplaví zbylé spermie pryč. Ani toto však nemusí zajistit spolehlivost metody.
Účinnost metody může být snížena i tehdy, dojde-li k ejakulaci v blízkosti poševního vchodu, nebo se neopatrnou manipulací sperma nechtěně dostane do pochvy.

 

Kdy není vhodná

Přerušovaná soulož není dobrou kontracepční technikou u mnoha párů.
Její volba by měla být pečlivě zvážena u dvojic, které nemají dostatek zkušeností se sexem, u párů, které se dostatečně neznají a jde spíše o náhodný sex, a nevhodná je pro všechny muže, trpící předčasnou ejakulací.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek