_Štěně jako vánoční dárek - 2. díl

Jaké zvíře je vhodné pro úplného začátečníka? A je dítě schopné zvířeti věnovat samo veškerou péči?Dnes odpovídá veterinární lékař MVDr. Vladimír Tencer, který působí 33let jako terénní veterinární lékař s výpomocí na veterinární klinice Vetquard v Senici a zároveň se věnuje chovu psů plemene staffodshire bull terrier.

Datum publikace: 18.11.2013
Štěně jako vánoční dárek - 2. díl

 

Co si jako veterinář myslíte o rozhodnutí rodičů dát dítěti jako dárek zvíře?

Na toto nelze jednoznačně říct, zda souhlasím, či nesouhlasím. K otázce je třeba přistoupit individuálně, zhodnotit věk dítěte, jeho vztah ke zvířatům a sociální zázemí v rodině.
Ale když bych měl říct na tuto otázku ANO, nebo NE, tak spíše řeknu, že nesouhlasím.
Pokud se ale dospělý už jednou rozhodně juniorovi udělat radost s nějakým zvířátkem, tak by měl vybírat tak, aby zvíře udělalo radost i jemu samému a aby v případě selhání dítěte byl ochotný zvířeti veškerou péči zajistit sám.

Jaké zvíře si myslíte, že je ideální pro dítě, které si přeje svého prvního domácího mazlíčka?

Pokud dítě touží po psovi, těžko mu vnutíme například želvu nebo morče, i když na začátek chovatelské dráhy by to bylo ideální. Ani Toy králíčci nejsou špatná volba pro začátečníky a zejména u dětí do deseti let věku se v současné době těší velké oblibě.
Finančně i časově jsou to méně náročná zvířata, než je pes či kočka. Ale i u těchto nenáročných zvířat by mělo platit, že dospělý musí být vždy v záloze a měl by být oporou dítěti.

Setkal jste se někdy s tím, že by se o zvíře staralo výhradně dítě?

Ne. Zatím jsem neregistroval žádný případ, kdy by se o domácího mazlíčka skutečně staralo pouze dítě, i když jsou případy, kdy si dítě samotné toto může myslet…

Která zvířata byste do rodin s dětmi nedoporučil?

Každé zvíře, které by v rodině mělo být pouze trpěné, je zvíře nevhodné a to platí napříč všemi živočišnými druhy a všemi rodinami.
Pokud bychom mluvili vysloveně o nevhodných druzích zvířat – tak snad kromě divoce žijících velkých masožravců není žádné zvíře, které by nemohlo za splnění patřičných podmínek žít v rodině s dětmi.
Ovšem tady se dostáváme zase k tomu, že zásadní je možnost poskytnout danému zvířeti adekvátní podmínky k chovu a vše, co s tím souvisí, včetně zachování hygienických zásad a návyků.

Myslíte si, že pes a děti k sobě patří?

Děti vedené odmala k pozitivnímu vztahu ke zvířatům jsou podle mně citově bohatší, jsou empatičtější a mají předpoklad v dospělosti lépe zvládat zátěžové situace.
Pes pro dítě musí být zvolený dospělým, i když to jeho potomek nemusí úplně vnímat a může si myslet, že volba rasy je plně v jeho rukách.
Dospělý by při tomto rozhodování měl nalézt rozumný kompromis mezi touhou dítěte a možnostmi, které jsou jako dospělí a rodina schopni a především ochotni psovi poskytnout.  

Děti vedené odmala k pozitivnímu vztahu ke zvířatům jsou citově bohatší.

Aminifu Leonem de Orphanus - foto archív

Foto nahoře: Bloody Mary Moravia Lord 


Čtěte také:
    Diskuze ke článku
    Vložit nový příspěvek