_Oheň umí „zkrotit“ pouze laserové paprsky

Datum publikace: 23.05.2012

Červená až tmavě fialová skvrna, jejíž povrch může mít hrubší strukturu. Nezpůsobuje žádné fyzické obtíže, nebolí, nebývá ani nebezpečný. Přesto bývá příčinou velkých trápení, především pokud je v partiích obličeje či krku. Řeč je o „ohni“.

Oheň (naevus flammeus) – patří mezi časté vývojové anomálie kůže. Příčinou jeho vzniku je mikroskopické zmnožení krevních cév, někdy až v několika vrstvách nad sebou.

Kde se vyskytuje nejčastěji

Oheň patří mezi poruchy kůže, se kterými se člověk narodí. Velmi často se vyskytuje na obličeji a krku, kde může vytvářet velké plochy. Výjimečné není ani pokud přechází na sliznice rtů, úst či nosu, případně může zasahovat až do očních spojivek.
Vzácněji se objevuje na končetinách a trupu.
„S ohněm se člověk narodí, a tak jak roste, roste ohněm postižená část pokožky s ním. S postupem věku oheň většinou tmavne a z růžové až červené barvy, kterou mívá po narození, často přechází až do barvy jasně červené až fialové. V některých případech s věkem i zesiluje a může na něm dojít až k vytvoření hrbolků či uzlů.
Oheň nebolí ani neznamená žádné zdravotní riziko, jeho nápadnost je ale velkým stresovým faktorem,“ popisuje primářka dermatologického oddělení kliniky plastické a estetické chirurgie Asklepion MUDr. Hana Smutková.

Pomoci může jen laser

V minulosti byla léčba ohně značně omezená. Možná byla korekce pomocí make-upu, která však nebyla příliš úspěšná, protože výrazné zbarvení zasažené pokožky bylo téměř nemožné pomocí tónovacích krémů sjednotit. Další možností bylo vyříznutí zasažené tkáně. To však mělo velké omezení. Chirurgicky odstranit šlo pouze ohně menšího rozsahu a po chirurgické korekci zůstávaly jizvy.
Ohně v rámci snahy o co nejlepší korekci byly odstraňovány zmrazováním, pomocí elektrokoagulace, zbroušením pokožky či pomocí ozařování nejrůznějšími paprsky. Vše bez výrazného efektu.
Zlomovým bodem v rámci léčby ohně bylo použití laserů. „Jedinou možností, jak odstranit nebo alespoň zesvětlit oheň, je použití sklerotizačního laseru. Velmi dobré výsledky přináší laser Vbeam. Jeho paprsek se zachytí v červeně zabarvených tkáních, cévky zataví a tělo je pak samo vstřebá. Po několika týdnech vystoupí další vrstvička ohně na povrch a zákrok se opakuje.
Už po prvních 2 až 3 terapiích je patrné výrazné zlepšení. Tmavší ohně potřebují více sezení než světlejší, nejčastěji 5 až 6. Výsledný efekt je trvalý a projeví se už tři nebo čtyři týdny po ukončení aplikace. Většina ohňů zesvětlá o 75 %, nejčastěji však až o 95 %,“ popisuje MUDr. Hana Smutková.

Kdy na léčbu

Vzhledem k tomu, že oheň s věkem dítěte získává na intenzitě, je vhodné léčbu pomocí laseru zahájit co nejdříve. „Moderní laserová terapie se hodí i pro děti v kojeneckém věku. Před jejich léčbou je dobré užít analgosedaci, díky níž se u dítěte navodí stav podobný spánku, tím se eliminuje faktor stresu i obtížné ošetřitelnosti dítěte, které by mohlo výkon zkomplikovat. Doba výkonu se nejčastěji pohybuje od 30 do 120 minut,“ dodává lékařka.
Po výkonu může na ošetřeném místě dojít k tvorbě puchýřků a stroupků, ty však samy po několika dnech odpadnou. Laserem ošetřenou pokožku je po výkonu nutné pouze chránit před působením slunečního UV záření používáním ochranných krémů s vysokým UV filtrem a je třeba předcházet dlouhému máčení ve vodě.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek