_Naučte děti hospodařit s penězi: 3 tipy, jak na finanční gramotnost

Naučte děti hospodařit s penězi: 3 tipy, jak na finanční gramotnost
Datum publikace: 29.11.2021

Peníze hýbou světem a v dnešní době se s nimi setkáváme na každém kroku již od útlého věku. Proto byste měli finanční gramotnost učit i své děti. Jak ale na to, aby je to bavilo a zároveň si z toho něco odnesly?

Děti začínají hodnotu peněz vnímat velmi brzo – kolem 4 let. Proto je nutné začít s rozvíjením finanční gramotnosti opravdu brzo. Ze všeho nejdřív je ale třeba si uvědomit, že děti přebírají vzory chování od dospělých, svých rodičů. Proto jim jděte příkladem – ukažte jim, že je správné se dělit, nekupujte věci, které nepotřebujete, jen tak z rozmaru a zaměřte se na kvalitu, ne kvantitu věcí. Jak tedy děti učit finanční gramotnosti?

Založte jim vlastní účet

Starším dětem se nebojte založit účet pro děti a nechte je, aby si samy zkusily, jaké to je, mít měsíčně k dispozici jistý obnos peněz. Sledujte, jak s penězi zacházejí, a diskutujte s nimi, pokud něco neudělají úplně správně.

S účtem zaveďte pravidelné kapesné

S účtem pro děti jde ruku v ruce také kapesné. Díky tomu, že budete dětem pravidelně dávat peníze, je naučíte, jak to s penězi chodí v reálném životě – zakusí si hospodaření s omezenou částkou, s níž musejí vyjít celý měsíc, než na účet přijdou další peníze. 

Nepodceňujte deskové ani online hry

V současnosti existuje celá řada her, které u dětí rozvíjejí finanční gramotnost. Asi tou nejznámější je Monopoly, při které se zabaví celá rodina. Navíc má hned několik různých verzí, takže si každý může vybrat tu, která ho zaujme. Pro předškolní děti je pak skvělá hra Povídačky u kasičky, která pomocí otázek a úkolů rozvíjí nejen finanční gramotnost, ale také paměť, logické myšlení a komunikační dovednosti.

Jestliže dáváte přednost digitální formě, vyzkoušejte online hry. Ty fungují například tak, že děti plní úkoly, za které dostávají odměnu, a za nastřádanou herní měnu si pak mohou svoji postavu různě vylepšovat. Jiné hry jsou založené na e-learningu, děti se při nich učí pracovat s rozpočtem nebo třeba zjistí, jak poznat falešnou bankovku, a osvojují si tak zdravé finanční návyky.

 

Komerční sdělení

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek