_Které vajíčko je to pravé?

Žena je od přírody vybavena k reprodukci desítkami tisíc folikulů, ze kterých by mohla dozrát vajíčka vhodná k oplození. Jenže tomu tak není. Do fáze dozrání jich dospěje jen několik stovek. Jak probíhá jejich výběr?

Datum publikace: 01.07.2011
Které vajíčko je to pravé?

 

Reprodukční období ženy trvá zhruba 35- 40 let. Během této doby proběhne asi 420-480 krát ovulace, tj.  proces, během nějž dojde ve vaječníku k dozrání a prasknutí folikulu, z nějž se do vejcovodů vyplaví (nejčastěji) jedno vajíčko, které by mohlo být oplozeno spermií.

Co se stane se zbylými

Ovulace je proces, který se periodicky opakuje v rámci menstruačního cyklu zhruba každých 28 dní. Na počátku menstruačního cyklu (1. den menstruace) začne organizmus produkovat hormon FSH (FSH = follicle–stimulating hormone, česky folikuly stimulující hormon). Na tuto produkci začne reagovat vždy jen určitá skupina folikulů, nejčastěji 5-6, ale může jít i o 15 folikulů. Co způsobí, že právě tyto folikuly odpovídají na produkci hormonu, zatím co jiné nereagují, se zatím přesně neví, jisté však je, že hormon určité folikuly aktivuje a ty začnou dozrávat. Do konečného stádia, kterým je Graafův folikul, z něhož po prasknutí dojde k vyplavení zralého vajíčka, však dospěje jen zlomek z nich, nejčastěji jen jeden. Ostatní ze skupinky vyvíjejících se folikulů během 28 denního cyklu zaniknou. Folikuly, které na produkci hormonu nezareagují, mohou dostat příležitost k tomu, aby dozrály další měsíc. Pokud k jejich aktivaci během reprodukčního období nedojde, zanikají ve fázi nezralosti.

Pravý, nebo levý

Zatím se neví, podle jakých pravidel dochází ke střídání vaječníků, v nichž folikuly zrají. V tuto chvíli je známo, že se vaječníky střídají, jde však o nepravidelné střídání. Rozhodně tedy neplatí, že by u každé ženy dozrávaly folikuly jednou v pravém, podruhé v levém vaječníku. Poměrně vzácně se stane, že dozrají dva (případně více) folikuly najednou. Pak se mohou narodit dvojvaječná dvojčátka. Jejich narození je zčásti dáno geneticky, jsou rodiny, kde se dvojčata v rodině vyskytují častěji. Rozdíly ve výskytu dvojčat jsou i mezi etniky – největší výskyt je v Africe. Toto je pravděpodobně dáno odlišným mechanizmem, podle kterého u žen dochází k produkci FSH hormonů.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek