_Kdy začíná nový rok?

Datum publikace: 31.12.2018

Věřte, nebo ne, ale nový rok vždy nezačínal uprostřed nejhlubší zimy. V různých etapách naší historie se řídil důležitými činy i přírodními zákony. Dlouhá cesta prvního dne roku započatá pro evropskou civilizaci 1. března skončila v roce 1691, kdy se začátek roku ustálil na 1. lednu našeho kalendáře. Co oslavy příchodu nového roku i loučení se se starým doprovázelo dříve a dnes?

Do 16. století, do doby, kdy křesťanská Evropa přijala za svůj gregoriánský kalendář, se nový rok oslavoval podle předcházejícího juliánského kalendáře. Ten je dodnes využíván v ortodoxní církvi, a podle něj připadal první den nového roku na náš 14. leden. Církevní liturgický kalendář zase začíná 1. září.

Čas vždycky řídila a řídí příroda

Ne všude se rok láme podle data, které si vymysleli lidé. Například v Číně se stále řídí přírodními úkazy, a tak probíhají oslavy nového roku o novu prvního lunárního měsíce, což je datum připadající na den mezi 21. lednem a 21. únorem. Připadá vám to zbytečně složité? Vzpomeňte si na naše Velikonoce, u nich také nemáme pevné datum!
Mezi dříve užívané mezníky leckde patřily i slunovraty či rovnodennosti.

Evropské spory

Vraťme se ale zpátky do Evropy. Starověký římský kalendář začínal 1. března a měl pouze deset měsíců. Odtud také pocházejí velkou částí civilizace přijímané názvy některých měsíců: september jako sedmý, oktober jako osmý atd. Později se nový rok začal počítat od nástupu nově zvolených konzulů do úřadu, který byl z původně 15. března přesunut na 1. ledna.

Toto datum se nakonec skutečně do historie zapsalo, jak víme, a nezastrašilo ho ani pozdější vyhrožování církevních představitelů, jež nemínili ponechat něco tak zásadního na den, který se nehonosí žádnou pro církev důležitou událostí. Oslavy konce roku a příchodu toho následujícího často provázely bujaré oslavy, které se příliš neslučovaly s křesťanským učením středověké Evropy. Když ale církev uznala 1. leden jako den obřezání Páně, ustanovil ho konečně i tehdejší papež Inocenc XII. roku 1691 za oficiální první den nového roku.

Papež Silvestr

Poslední den v roce, na který právě připadají dříve popisované oslavy, je v kalendáři zapsáno jméno Silvestr podle papeže Silvestra I. To, že právě jeho svátek připadá na poslední den v roce, je symbolické, neboť období, kdy byl papežem, je považováno za konec éry pronásledování křesťaňů a za počátek zlatého věku tohoto náboženství.

Ať už se nový rok vítal v kterémkoliv ročním období, vždy se oslavy jeho příchodu nesly ve stejném znamení: očekávání lepšího, ať už ze stran ostatních či té své. Jaké předsevzetí si letos dáváte vy?

 

Autor: Michaela Hunalová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek