_Kdy poprvé stříhat dětské nehty? Počkejte do konce šestinedělí

Datum publikace: 09.10.2019

Tuto činnost rodiče nemají v lásce. Ale je důležitá. Tak, jako si nehty stříhají dospělí, potřebují je ostříhat také děti. I ty nejmenší. Samy to však nezvládnou a potřebují naši pomoc.

Se spoustou věcí miminka a maminky s nimi začínají už v porodnici, stříhání nehtů k nim ale kvůli možnému zánětu nepatří. Počkejte tedy až do domácího prostředí.

Kdy začít?

Některé maminky stříhají až po šestinedělí, jiné nehty ulamují a další čekají, až se nehet ulomí sám. Žádná přesná definice tady neexistuje a záleží na uvážení rodičů, kdy se do stříhání nehtíků pustí.

„Obecně ale platí, že jakmile jsou nehty už delší, měly by se ostříhat,“ uvedla pro abctehotenstvi.cz  pediatrička Helena Smetanová z Karviné. „Je důležité, aby se děti neškrábaly po tvářičce, aby se jim tam pak nedostala infekce,“ dodala.

Pokud nehty ještě stříhat nechcete a vaše dítě je už má delší, zkuste použít rukavičky. Je však otázkou, zda si je vaše ratolesti ihned nesundají. „Taky je třeba dát si pozor na záděry. I do nich se může dostat infekce,“ upozornila doktorka Smetanová.

Na nohách rovně

Radí se stříhat nehty zhruba jednou za týden. Pokud je to ale třeba, můžete i častěji. Nehty na rukou se stříhají dokulata podle tvaru prstu. „Na nohách některé maminky stříhají do oblouku, ale to není vhodné, pak totiž mohou zarůstat. Takže na nohách se stříhá rovně,“ doplnila Smetanová.

Na stříhání dětských nehtíků byste měli použít speciální zakulacené nůžky. „Pokud budete používat klasické, pořádně je vydezinfikujte,“ radí pediatrička Smetanová. Ideální doba na tuto „akci“ nastává po koupání, kdy jsou nehty měkké a lépe se stříhají. Je však třeba dbát zvýšené opatrnosti. Děti jsou totiž často velmi akční, proto na ně mluvte, třeba jim vysvětlujte, co právě děláte, nebo je jinak zabavte, abyste na stříhání měli co největší klid. Pokud se stříhání bojíte, tak můžete zkusit i pilník. Trvá to sice déle, ale je to bezpečnější varianta.

Není to však žádní věda, chce to hlavně klid a pevné nervy. Myslete na to, že stříhání nehtíků je daleko bezpečnější, než dlouhé nehty, kterými se dítko může nepříjemně poranit.

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek