_Jedna třetina českých dětí je obézních!

Obezita a nadváha postihují v Česku skoro třetinu dětí. Důvodem je i to, že řada školáků má málo pohybu. Průzkum ukázal, že více než každé čtvrté dětí sedí denně přes dvě hodiny u počítače. A každé sedmé dítě sportuje jen při školním tělocviku.

Datum publikace: 31.08.2015
Jedna třetina českých dětí je obézních!

 

Nedostatek pohybu a s ním související nadváha či obezita jsou spojeny s mnoha zdravotními problémy. Už v dětském věku se mohou projevit nemoci srdce a cév, metabolické či endokrinní komplikace, zažívací, ortopedické či dermatologické těžkosti. Zanedbatelná není ani estetická stránka věci – kvůli váze se děti mohou potýkat s vyčleněním z kolektivu a mohou u nich propuknout i psychické potíže. Ostatně i zmiňovaný průzkum potvrdil, že 28 % dětí vnímá svou váhou jako problém.

Co zjistil průzkum o dětech

  • 20–30 % má nadváhu nebo jsou obézní
  • 28 % cítí problémy se svou váhou
  • 20 % jí častěji než jednou týdně ve fastfoodu
  • 25 % jí nejraději hamburgery, párek v rohlíku, brambůrky a sladkosti
  • 55 % dává přednost slazeným nápojům
  • 27 % tráví denně více než dvě hodiny u počítače
  • 14 % dětí sportuje jen při školním tělocviku

Zdroj: VZP

Myslet na pohybové aktivity svých potomků by rodiče měli přinejmenším od nástupu do základní školy. Už v mateřské školce je sice dítě prvně nuceno delší čas sedět, v tomto věku je však ještě většinou samo od sebe dostatečně aktivní a sezení dokáže vykompenzovat dostatečným pohybem. S příchodem na základní školu se ale tento trend postupně vytrácí a dítě s krátkými přestávkami prosedí větší část dne, aniž by vykonalo jakoukoli náročnější fyzickou činnost. Rodiče by proto měli v ideálním případě zorganizovat dítěti tolik pohybu, aby se vyhnulo problémům spojeným nadváhou či obezitou.

Příspěvky na pohyb

Dětem, které by jejich rodiče chtěli na začátku školního roku přihlásit například do sportovního oddílu, nabízí VZP příspěvek až pět set korun.Peníze je možné použít například na aktivity, které pořádají sportovní kluby a spolky (Česká unie sportu, národní sportovní svazy apod.), taneční kroužky, Sokol, Orel, Slavoj a další. Podmínkou je, že dítě bude sportovat minimálně jednou týdně a souvisle alespoň čtvrt roku.

 31.8.2015

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek