_Jak se připravit na porod

Jak se připravit na porod
Datum publikace: 31.08.2023

Příprava na porod je pro každou budoucí maminku důležitý krok, který může zásadně ovlivnit celý zážitek z narození dítěte. Bez ohledu na to, zda jste prvorodička, či už máte jeden či více porodů za sebou, správná příprava může pomoci snížit stres, zvýšit sebejistotu a zajistit plynulý průběh příchodu miminka na svět.

 

Jak se připravit na porod

Příprava na porod je pro každou budoucí maminku důležitý krok, který může zásadně ovlivnit celý zážitek z narození dítěte. Bez ohledu na to, zda jste prvorodička, či už máte jeden či více porodů za sebou, správná příprava může pomoci snížit stres, zvýšit sebejistotu a zajistit plynulý průběh příchodu miminka na svět.

Proč nezanedbat přípravu na porod

Těhotenství je pro většinu žen obdobím velkým změn, ale také očekávání, a potřeba se na připravit na porod se objevuje intuitivně a automaticky. Není divu, že to nejednu nastávající maminku náhle táhne ke knížkám či odborným článkům o těhotenství a porodu - obzvláště v případě prvních porodů se zkrátka toužíme připravit na velký krok do neznáma, který v nás navíc vyvolává celou řadu obav. Díky správné přípravě na porod budete nejen vědět, co ode “dne D” vlastně očekávat, ale také budete méně vystresovaná a zvládnete překonat i neočekávané situaci.

Příprava na porod krok za krokem

Příprava na porod je poměrně abstraktní pojem, pod kterým si každá představíme trochu něco jiného. Připravit se totiž můžete v hned několika rovinách - kromě pořízení výbavičky pro novorozeně a sbalení tašky do porodnice neopomeňte ani výběr vhodné porodnice či návštěvu předporodního kurzu.


Zdroj: Canva.com

1)   Emocionální příprava

Asi se shodneme na tom, že porod je psychicky náročnou událostí, kterou obklopuje celá řada domněnek, obav a strachů. Rozhodně tyto emoce nepotlačujte - naopak je klíčově se s nimi aktivně vyrovnat a zpracovat je. Samotné uvědomění si těchto (negativních i pozitivních) pocitů může snížit stres a napětí spojené s nejistotou ohledně porodu. Nenechávejte si své obavy pro sebe, otevřeně o nich hovořte se svým partnerem, blízkými nebo odborníky.

  

Na škodu nebude ani studium nejrůznějších relaxačních a dechových technik, které mají pozitivní vliv na vaši emocionální připravenost. Tyto dovednosti vám umožní se více soustředit na přítomný okamžik a snížit úzkost, kterou může vyvolávat nejistota z toho, co přijde. Schopnost zklidnit mysl a klidně dýchat je zvláště užitečné během kontrakcí a dalších intenzivních momentů v průběhu porodu. Emocionální příprava může zahrnovat rovněž vizualizaci pozitivních scénářů porodu.

2)   Fyzická příprava

Zanedbat byste neměla ani fyzickou přípravu. Přestože jste se možná setkala s názory, že pohyb a sport jsou během těhotenství rizikové, je třeba si uvědomit, že gravidita není nemoc. Platí jednoduché pravidlo - pokud jste nějaký sport či aktivitu provozovala před těhotenstvím, ve většině případů není nutné během těhotenství přestávat. Vždy však proberte případná rizika, doporučení a modifikace s vaším lékařem a berte ohled na to, jak se při pohybu cítíte.

 

Pokud jste až dosud příliš aktivní nebyla a sportu se věnovala pouze příležitostně, bezpečnou volbou bude mírná fyzická aktivita, jako je chůze, plavání, jóga pro těhotné nebo specifické cviky zaměřené na posílení pánevního dna a dalších svalů potřebných pro porod. Řada odborníků doporučuje například cvičení Kegelových cviků, které posilují svaly pánevního dna, což může přispět k lepšímu udržení kontroly během porodu a zotavení po něm.

3)   Partner u porodu

Přípravou těla a mysli na porod to však nekončí. Vyřešit byste měla také praktickou stránku věci. Zásadní otázkou, na kterou je vhodné si odpovědět dříve, než vyrazíte do porodnice, je přítomnost partnera u porodu. Přestože si většina žen neumí porod bez otce dítěte představit, rozhodně to není všeobecně platným pravidlem, a při rozhodování by mělo být bráno v potaz jak přání nastávající maminky, tak tatínka. Celkově vzato však přítomnost partnera během porodu může posílit vaši emocionální a fyzickou připravenost a přispět k vytvoření pozitivního a podporujícího prostředí.

4)   Ideální porodnice

Přestože v případě překotných porodů si nemůžeme právě vybírat, v jaké porodnici přivedeme miminko na svět, rozhodně není na škodu se předem rozhodnout, kde rodit. Při výběru ideální porodnice vezměte v potaz nejen nabízené služby a zázemí (například možnost alternativního porodu do vody apod.), ale také zkušenosti svých kamarádek a rodiny. Zároveň nezapomeňte na včasnou registraci - zejména v kvalitních zařízeních může být poptávka skutečně vysoká, a mohlo by se snadno stát, že ve vašem předpokládaném termínu bude porodnice naplno vytížená.

5)   Předporodní kurz

Dalším zásadním mezníkem při přípravách na porod je předporodní kurz, který nabízí strukturovaný rámec osvojení důležitých dovedností pro přípravu na porod a období po něm. Předporodní kurzy mohou zahrnovat informace o fyzickém zdraví, výživě, cvičení pro těhotné, relaxačních technikách a dýchání, ale také o emocionální přípravě, jako je zvládání stresu, komunikace s partnerem a podpora emocionální pohody.

 

Předporodní kurzy jsou zároveň místem, kde mohou nastávající rodiče získat informace o různých možnostech porodu, intervenčních postupech a alternativních cestách. Díky těmto informacím můžete sestavit svůj porodní plán, který usnadní komunikaci vašich potřeb a představ lékařům při samotném porodu.

6)   Taška do porodnice

S blížícím se termínem porodu je rovněž vhodné začít s balením tašky do porodnice, která vám přijde vhod zejména v případě nenadálého nočního porodu. Nebojte, nemusíte se balit jako na dvoutýdenní dovolenou - vystačíte si s úplnými základy:

 

  • občanský průkaz a kartička pojištěnce,
  • relevantní lékařské zprávy a dokumenty,
  • oblečení vhodné k porodu (ideálně noční košile se zapínáním vpředu),
  • oblečení po porodu (ideálně vhodné pro kojení),
  • hygienické a toaletní potřeby,
  • jednorázové kalhotky, vložky do podprsenky a porodnické vložky,
  • pantofle (ideálně omyvatelné),
  • svačinka,
  • oblečení pro novorozence.

 

7)   Výbavička pro miminko

Když jsme u oblečení pro novorozence, zapomenout nesmíme ani na výbavičku pro vaše děťátko. Zatímco v porodnici si v tomto ohledu vystačíte s málem (porodnice vám může v případě potřeby některé drobnosti vypůjčit, případně je později doveze partner), doma byste před porodem měli mít přichystané většinu potřebných věcí. Ve výbavičce by nemělo chybět:

 

  • oblečení pro novorozence,
  • postýlka,
  • kočárek,
  • skořepina do auta,
  • lahve a další potřeby pro kojení,
  • monitor dechu a chůvička,
  • dudlíky,
  • pleny,
  • přebalovací pult a potřeby,
  • vanička na koupání.

 

Seznam věcí, které s miminkem budete potřebovat, je samozřejmě mnohem delší. Zároveň však myslete na to, že se nic nemá přehánět, a pokud vám něco pochybí, vždy můžete dodatečnou výbavičku koupit “za pochodu”. Zkrátka a dobře, stres z chybějící výbavičky je to poslední, co před porodem potřebujete řešit!

Komerční sdělení