_Dívky vstupují do puberty dříve. Mohu za to kosmetické přípravky?

Dívky vstupují do puberty dříve. Mohu za to kosmetické přípravky?
Datum publikace: 13.01.2019

Nová studie nejspíš přinesla vysvětlení, proč dnešní dívky dosahují puberty dříve, než tomu bylo v minulosti. Tým vědců zkoumal množství chemikálií, jako jsou parabeny, fenoly a ftaláty ve výrobcích určených pro domácnost.

Tým vědců zkoumal množství chemikálií, jako jsou parabeny, fenoly a ftaláty ve výrobcích určených pro domácnost. Oznámili, že ftaláty se stále častěji používají ve vonných dezodorantech, šamponech, mýdlech, kosmetice, parfémech, lacích na nehty atd. Parabeny jsou také běžně používané konzervační látky v kosmetických výrobcích a v přípravcích určených k osobní péči. Používají se hojně v mýdlech, šamponech, vlasových sprejích, přípravcích pro péči o pokožku a ve rtěnkách.

Studie proběhla ve spolupráci mezi výzkumnými pracovníky z Kalifornské univerzity v Berkeley spolu s místními pediatry a zástupci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).


Zdroj: Shutterstock

Tým se zaměřil na 179 dívek a 159 chlapců narozených matkám žijících v Kalifornii mezi lety 1999 a 2000, sledováno bylo celkem 338 těhotných žen. Vědci se zaměřili na množství uvedených chemikálií u žen v době těhotenství a pak znovu u jejich dětí ve věku devíti let. Tým poté zkoumal počátek puberty mezi vzorkem sledovaných dětí do jejich třináctého roku věku. Výsledky ukázaly, že expozice těmto chemikáliím byla přímo spojena s počátkem puberty u dívek, ale nijak neovlivnila chlapce. Údaje byly součástí Centra pro zdravotní posouzení matek a dětí Salinas (CHAMACOS) v USA.

Doktor Kim Harley, docent pro veřejné zdraví na Kalifornské univerzitě, který vedl studii, vysvětlil, že dvě z těchto chemických látek mají pro zdraví člověka zásadní význam. „Matky, které v průběhu těhotenství měly v těle vyšší hladiny dvou chemikálií - diethylftalátu, který se používá při parfemaci kosmetiky, a triclosanu, který je antibakteriálním činidlem v některých mýdlových a zubních pastách, měly dcery s časným nástupem puberty. Ukázalo se i to, že  dívky, které měly v devíti letech vyšší hladinu parabenů v organismu, měly časnější nástup puberty."

Dr. Harley uvedl, že tendence dívek, vstupovat do puberty dříve, než tomu bylo v minulosti, je prokázaná, a že to je znepokojující. Důvodem je to, že časná  puberta může být spojena se zdravotními riziky v dospělosti.  Harley prohlásil: „Dřívější puberta u dívek zvyšuje  riziko psychických a fyzických problémů a rizikového chování dospívající mládeže, a to následně zvyšuj riziko dlouhodobého onemocnění rakoviny prsu a vaječníků." 


Zdroj: Shutterstock

Autoři studie uvádějí, že jmenované chemické látky napodobují ženské hormony, a to by mohlo být jedním z důvodů, proč u chlapců k ranějšímu nástupu puberty nedohází.
Autoři zprávy upozorňují také na to, že chemikálie mohou mít souvislost i s častějším výskytem obezity, s neplodností a dalšími zdravotními problémy populace.  A tyto látky souhrnně nazývají "endokrinní disruptory".

Výzkumný tým požaduje zavedení preventivních opatření, které povedou k omezení expozice těhotných žen a dospívající mládeže těmto látkám.

Autor: redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek