_Češi a první zamilování

Datum publikace: 05.09.2012

Období první zamilovanosti nebo prvního polibku se u mužů a žen v České republice podstatně neliší. V posledních deseti letech prožívají zamilovanost nejčastěji kolem 15. roku věku.

První láska většinou bývá velmi intenzivní, emotivní ale i stresující. Strach z prvního polibku a první schůzky však velmi rychle přeroste v zamilovanost, která bývá díky novým a dosud nepoznaným zážitkům tak silná, že si ji lidé pamatují celý život. Poznávání opačného pohlaví a první zamilovanost jsou přirozenou součástí dospívání a souvisí s hormonálními změnami. Dívky k odlišnému vnímání opačného pohlaví docházejí většinou dříve než chlapci. Věkový rozdíl ve vývoji a v dospívání se však postupem času vyrovnává a věková hranice, kdy nevinné dětské lásky přerostou v opravdové sexuální vztahy, je u obou pohlaví stejné.
V průměru o dva roky později, tedy v 17 letech, začínají dívky i chlapci provozovat první nekoitální aktivity. V tomto věku se mladí lidé věnují především neckingu, což je mazlení a dotýkání se partnera od pasu nahoru.
Petting, tedy mazlení a dotyky na všech částech těla, se v posledních letech oddálil a páry jej zahajují až kolem 18 let. V tomto věku muži i ženy také začínají navazovat první delší partnerské vztahy.

Zahájení pohlavního života

Muži i ženy zahajují pohlavní život přibližně ve stejném věku. První soulož dnes mladí lidé prožívají v průměru kolem 18 let.
Studie, které proběhly v České republice za posledních 20 let, však prokázaly, že přes 8 % dívek a až 12 % chlapců mělo první pohlavní styk již před 15. rokem života. Na to by měli myslet zejména rodiče dívek, kteří mají v úmyslu chránit svou dceru proti rakovině děložního čípku. Vakcinace proti této nemoci totiž dosahuje nejvyšší účinnosti ještě před zahájením pohlavního života. Z toho důvodu je očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění dívkám ve 13 letech. Rodiče mohou volit ze 2 očkovacích látek. Plně hrazenou vakcínou je vakcína Cervarix, která, očkují-li se dívky před zahájením sexuálního života, snižuje riziko vzniku přednádorových změn na čípku o 93 procent.

Průměrný věk první soulože

 

Věk Muži Ženy
do 15 let 11,7% 8,2%
16 let  16,0% 13,4%
17 let  21,4% 21,9%
18 let 21,9% 23,1%
19 a více let 29,1% 33,5%

 Zdroj: Výzkum sexuálního chování české populace: prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D. a doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc. 

Měníme své zvyky

Zajímavostí je, že pomalu vzrůstá počet žen, které v sexu experimentují. Například o osobní zkušenosti s análním pohlavním stykem v dnešní době hovoří každá pátá žena.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek