V současné době neexistují žádné léčebné postupy, které by dokázaly příznivě ovlivnit zpomalení růstu plodu kvůli špatně vyvinuté placentě u těhotné. Tyto děti se obvykle narodí předčasně a mají nízkou porodní hmotnost. Bohužel nemají ani velkou šanci na přežití. Holandská studie byla pokusem o vývoj léků, které by mohly prodloužit takto ohrožená těhotenství až do doby, kdy má novorozenec lepší šanci na přežití a dostatečnou tělesnou hmotnost. Cílem studie bylo prokázat, že tento lék by mohl zachránit životy extrémně nezralých a ohrožených novorozenců.
Sildenafil je schopen zlepšit prokrvení tkání. V klinickém hodnocení se tým výzkumníků pokusil užít lék ke zlepšení průtoku krve v placentě těhotných žen. Těhotné, které se studie zúčastnily, měly špatně vyvinutou placentu, což způsobilo zpomalení celkového růstu plodu. Při podávání Sildenafilu došlo ke smrtelnému poškození plic těchto nenarozených dětí. V současnosti probíhá podrobné vyšetřování, aby se příčiny úmrtí vyšetřily. Vzhledem k tomu, že se jednalo o účast ve studii, není tato situace hodnocena jako zaviněné poškození, protože všechny těhotné účasti ve studiu souhlasily a byly informovány o možných rizicích.
V Austrálii, na Novém Zélandu a ve Velké Británii byly dříve provedeny menší klinické studie, kdy byl přípravek Viagra podáván těhotným ženám s nedostatečně vyvinutou placentou a retardací růstu plodu. V těchto studiích nedošlo k žádným mimořádným událostem. Nicméně příznivý účinek Sildenafilu se nepodařilo prokázat. V roce 2010 bylo proto doporučeno, aby lék v těchto situacích byl používán pouze v klinických studiích.
Zdroj: Shutterstock.com
Do studie měly být těhotné ženy zařazovány až do roku 2020, v 11 nemocnicích v Nizozemsku, z nichž jedno je Centrum zdravotní péče v Amsterdamu. Studie začala v roce 2015 a cílem bylo posoudit průběh až 350 těhotenství, aby bylo možno posoudit, za je léčba účinná. Ve skupině s aktivní látkou (sildenafil) bylo dosud 93 těhotných. Dalších 90 těhotných, které byly v kontrolní skupině, dostávalo placebo.
Po porodu bylo zjištěno, že se u dvaceti dětí vyvinuly plicní komplikace. Z těchto byly tři ve skupině s placebem a 17 bylo ze skupiny léčené sildenafilem. Jedenáct nemocných dětí ve skupině se sildenafilem zemřelo na plicní komplikace. Osm dalších dětí ve skupině léčené sildenafilem zemřelo na nesouvisející komplikace. Ze tří dětí ve skupině s placebem, u kterých se také vyvinuly plicní komplikace, žádné nezemřelo. Devět dětí ve skupině s placebem zemřelo kvůli nesouvisejícím příčinám. Nezávislý výbor zhodnotil výsledky studie a minulý týden byla studie předčasně ukončena.
Autor: Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc.
Odkaz na oficální zprávu zde.