_Uvolnění předkožky a obřízka - bolestné zákroky, bez nichž to někdy nejde

Uvolnění předkožky a obřízka - bolestné zákroky, bez nichž to někdy nejde
Datum publikace: 27.05.2012

Zjištění, že chlapeček potřebuje uvolnění předkožky nebo obřízku u většiny rodičů vyvolá paniku a strach z výkonu - oba zákroky jsou spojeny se vznikem bolesti na nejchoulostivějším místě. Správným výběrem zdravotnického zařízení, se ale dá traumatizujícímu zážitku předejít.

Výkony, které řeší problém, při němž nelze přetáhnout předkožku přes žalud, jsou dva. Jeden spočívá v uvolnění předkožky, druhý v jejím odstranění.

Uvolnění předkožky

U některých chlapečků může dojít k tomu, že listy předkožky pevně ulpívají na žaludu a předkožku tak není možné přes žalud přetáhnout. Pokud k tomu dojde, není možné dítěti řádně provést hygienu genitálií  a v místě slepení začne docházet k hromadění mazu a sekretu. Tím vznikají podmínky k pomnožení patogenů a rozvoji zánětu.
U mírnějších forem může dojít k uvolnění předkožky pravidelným přetahování během koupele v teplé vodě, někdy je ale nutné vyhledat lékaře.
„Pokud je předkožka slepená, je možné ji uvolnit pomocí sondičky, která se pod ni zasune a předkožkové listy se pomocí jí uvolní od žaludu,“ vysvětluje MUDr. Karel Urban, plastický chirurg z Kliniky plastické chirurgie Esthé.
Nejčastějším obdobím, kdy rodiče se svým synem k lékaři s potížemi přicházejí je věk mezi 3.-6. rokem, tedy období, na které si dítě může plně pamatovat. „Tento výkon je možné provádět při mírné sedaci, tak aby dítě necítilo bolest a nevnímalo zákrok,“ říká lékař. Je tedy plně na rodičích pro jaké zařízení se rozhodnou, pokud tento problém u svého syna řeší.
Po uvolnění předkožky není zapotřebí žádná speciální péče. Je nutné jen dbát na dostatečnou hygienu a během koupání je nutné pravidelně předkožku přetahovat, aby nedošlo k jejímu opětovnému přilepení.

Obávaná obřízka

Druhým výkonem, který může vyřešit potíže s přetahováním předkožky je obřízka. „Obřízka ze zdravotních důvodů se provádí tehdy, nelze-li předkožku přetáhnout, protože tomu brání pruh zbytnělého vaziva předkožky. U mírnějších forem je možné udělat částečnou obřízku, někdy je ale nutné přistoupit k celkové obřízce,“ popisuje MUDr. Karel Urban.
Principem obřízky je uvolnění a následné odstranění této zbytnělé části předkožky tak, aby prstenec na jejím konci nebránil přetažení.
„Zákrok trvá zhruba dvacet minut a jsou při něm použity vstřebatelné stehy. Výkon je vhodné provést v krátkodobé celkové anestezii tak, aby dítě nebylo vystaveno stresu a bolesti, který výkon představuje,“ doporučuje lékař.
Po obřízce není nutné genitáliím dítěte věnovat žádnou výraznou péči, opět zde platí pouze zvýšená hygiena.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek