_Nástupci rtuťových teploměrů. Digitály i jednorázové proužky

Znali jsme je všichni. Nechyběly v žádné domácí lékárničce a byl na ně maximální spoleh. Jenže jejich éře odzvonilo. Rtuťové teploměry se už nevyrábí a ve svých „sbírkách“ je mají jen ti, kterým se povedly uchovat. Jací jsou jejich nástupci?

Datum publikace: 15.09.2018

Prodej rtuťových teploměrů byl Evropskou komisí zakázán od 1. června roku 2009. Cílem bylo omezit průmyslovou spotřebu rtuti a zároveň zvýšit bezpečnost. Rtuť, která se do organizmu dostává potravinami či dýcháním i se vstřebává kůží, totiž může negativně ovlivnit nervový systém. Spousta lidí však má tyto teploměry stále doma, protože byly a stále jsou nejspolehlivější a nejpřesnější.

Digitální vychytávky odhalí i ovulaci

V domácích lékárnách se však objevují i další druhy teploměrů. Hodně rozšířené jsou teploměry digitální, které jsou považovány za nástupce teploměrů rtuťových. Měří se s nimi v podpaží, ústech i konečníku a k jejich přednostem patří vysoká rychlost.

Jakmile digitální teploměr naměří teplotu, vydá zvukový signál a výsledek zobrazí na displeji. Zároveň je odolný vůči pádům, je však třeba mít v záloze baterie, které musíte v případě potřeby vyměnit, abyste teploměr mohli používat dál.

V současné době existuje i řada „vychytávek.“ Například digitální teploměr ve formě dudlíku, kterým naměříte teplotu i u nejmenších dětí. U starších zase můžete využít teploměr s ohebnou špičkou a ženy, které chtějí „vychytat“ své plodné dny, zase mohou sáhnout po bazálním teploměru, díky němuž přesně stanoví nástup ovulace. Jeho přesnost je stanovena dvěma desetinnými místy v čísle.

Infračervené i klasiky

V posledních letech se do módy dostávají také infračervené teploměry, pomocí nichž můžete měřit teplotu na čele či v uchu. Tyto teploměry jsou ještě rychlejší než digitální, na čele naměří teplotu během tří vteřin a v uchu dokonce za vteřinu, je ale třeba natrénovat správnou techniku měření.

Pokud ale chcete zůstat u klasiky, můžete zvolit teploměr skleněný. Jen v něm nenajdete rtuť, ale jiné látky – galium či indium. Tyto teploměry jsou nejlevnější variantou, navíc do nich nemusíte kupovat žádné baterie, nejsou ale tolik odolné a měření teploty na nich trvá výrazně déle.

Ekologické proužky

Poměrně neznámou alternativou jsou pak teploměry proužkové. Jsou jednorázové a ekologické. Přikládají se hlavně na čelo, pod jazyk nebo pod paži, zároveň se ale uvádí, že nejsou příliš přesné. Slouží spíše orientačně, například na výletech či dovolených, a pokud teplotu potvrdí, mělo by po nich následovat měření ještě jinou z výše uvedených variant.

Rtuť v těhotenství

Kovová rtuť, tedy ta, která se používala i v rtuťových teploměrech, může vést k intoxikaci organismu. Do těla proniká inhalací ale i prostupuje kůži. V organismu se kumuluje zejména v ledvinách a zasahuje nervovou soustavu.
V těhotenství byla nebezpečná zejména proto, že přes placentu procházela k plodu, kde ovlivňovala vývoj nervové soustavy včetně mozku.
Bez zajímavosti není, že kovová rtuť přechází do mateřského mléka, pokud kojící žena přijde do styku s rtutí, tak se přes mateřské mléko látka dostává do organismu jejího dítěte.

Autor: Petr Sobol


MUDr. Antonín Šípek jr.

MUDr. Antonín Šípek jr.
působí na Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN v Praze. Zabývá se především vrozenými vývojovými vadami a jejich epidemiologií a dále pak různými odchylkami lidských chromozomů. Již několik let se podílí na popularizaci genetických témat na českém internetu. Více o něm naleznete na jeho stránkách www.genetika-biologie.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek