_Jak probíhá test na těhotenskou cukrovku?

Čeká vás v rámci těhotenské péče test na těhotenskou cukrovku? Je dobré vědět jak se test provádí a jak se na něj připravit.

Datum publikace: 19.11.2011
Jak probíhá test na těhotenskou cukrovku?

Jak se test provádí?

Nemáte představu, co vás čeká na tzv. testu oGTT (oGTT - orální glukózový toleranční test).  Můžete být klidná, nejde o nic dramatického.

  • Test by neměl být proveden v době akutního onemocnění (viróza nebo jiné infekční onemocnění, úraz atd.).
  • Den před testem neomezujeme příjem cukrů a neprovádíme extrémní fyzické výkony.
  • V den testu žena přijde ráno nalačno (je nutné alespoň 8hodinové lačnění, nejíst, pít pouze neslazené nápoje) do laboratoře. Pak ji čekají 3 odběry vzorku krve. Vzorky musí být vyhodnoceny do 1 hodiny po odběru, jinak může být výsledek zkreslen. Proto je vhodný odběr přímo v laboratoři.
  • Odběry musí být z žilní krve. Test provedený z kapilární krve (z prstu) je zcela nespolehlivý.

Nejdříve se odebere krev nalačno. Vzorek by měl být ihned vyhodnocen a pokud je hodnota v normě, v testu se pokračuje dále. Pokud je zvýšená již hodnota nalačno, v testu se nepokračuje a žena by měla přijít na kontrolu následující den. Pokud je lačná glykemie znovu vyšší, je diagnóza těhotenské cukrovky potvrzena, je-li tentokrát v normě, pokračuje se v testu.
Pokud je lačná glykemie v normě, žena vypijete roztok s glukózou (75 g), který se může dochutit šťávou z půlky citrónu, čímž se částečně zmírní silně sladká chuť tekutiny. Další odběr krve následuje hodinu po vypití roztoku a třetí za další hodinu. Teprve pak je možné se normálně najíst a napít. Po celou dobu testu je nezbytně nutné zůstat v klidu sedět v laboratoři. Fyzická aktivita by zkreslila výsledky testu, které by pak mohly být "falešně v normě".
Kromě tohoto důvodu je zde i riziko, že se Vám v průběhu testu může udělat nevolno. Po skončení testu, ještě před odchodem z laboratoře, je vhodné posvačit. Takto provedený test nijak neohrožuje průběh těhotenství ani neškodí miminku a vede k výsledku, na který se lze spolehnout.

Stanovení cukru v moči v průběhu testu se již neprovádí. Jedná se o překonanou metodu, pro diagnózu jsou rozhodující výsledky z žilní krve.

 

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Hanou Krejčí, Ph.D., z 3. interní kliniky a Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek