_Zadrhávání v řeči vyžaduje logopedickou péči

Zadrhávání v řeči vyžaduje logopedickou péči
Datum publikace: 19.02.2012

Jestliže je u dítěte diagnostikována porucha plynulosti řeči, tzv. koktavost, je v našem zdravotnickém systému náprava řeči zajištěna formou logopedické péče. Tato odborná logopedická péče se ovšem neobejde bez spolupráce rodiny dítěte a případně školy.

Dítěti je nutné vytvořit klidový režim, možnost soustavného procvičování zadaných úkolů a propojení denního režimu s možnou relaxací. Komplexní a včasná diagnostika dávají velkou šanci napravit tuto těžkou poruchu v poměrně krátké době. V období, kdy dítě zadrhává, nenapravujeme vadnou výslovnost hlásek. Důležité je napravit nejdříve poruchu plynulosti a zvolnění tempa řeči.

Rizikový třetí rok 

Koktavost obvykle začíná kolem třetího roku života dítěte. Chlapci bývají touto poruchou postiženi třikrát až čtyřikrát častěji než dívky. Rovněž záleží na osobnosti dítěte. Čím citlivější je povahy, tím větší je možnost „přetížení podněty“ s následnými projevy neplynulosti řeči. Základním pravidlem ke zmírnění koktavosti je mluvit pomalu a uvolněně. Důležité je také věnovat dítěti dostatek času a hrát si s ním. Velmi dobře se osvědčují hry s loutkami, neboť právě při nich je prostor ke spontánní uvolněné komunikaci s přirozenými podněty, prostor k plynulému opakování a především prostor k vyjadřování se „za někoho“. To je technika, která je v odborné logopedické terapii považována za účinnou. Navíc tím vyvoláváme u dítěte pocit, že na řeč není samo, což je velmi důležitá podpora k chuti mluvit a neuzavírat se pro komunikaci.

Odborná péče 

Logopedická a foniatrická pracoviště mají na řešení potíží s plynulostí řeči u dětí propracované metodiky, kterými se neplynulost ovlivňuje. Je to především nácvik podpůrných dovedností, které dítě nacvičuje individuálně a následně ve skupině. Vše směřuje k posilování plynulého sdělování bez strachu z mluvení. K posilování podpůrných dovedností se využívá i speciálních přístrojů, které jsou doplňkem základního nácviku s klinickým logopedem.

Zdroj: VZP 

Diskuze ke článku
Kdy vyhledat logopedickou pomoc?? Vloženo: 09.02.2013
Kdy vyhledat logopedickou pomoc, memu synovi jsou uz 2 roky a umi rict jen mama a mnam mnam...
RE: Kdy vyhledat logopedickou pomoc?? Vloženo: 10.02.2013
Toto je odpověd na příspěvek: [1]
Dobrý den, pokud jde pouze o opoždění vývoje řeči a v jiných oblastech se dítě vyvíjí bez problémů, potom je možné dát dítěti čas na "rozmluvení" přibližně do 3. roku věku a pokud nedojde k normalizaci, potom je vhodné již logopedickou péči dále neodkládat. Je více než vhodné v této oblasti spolupracovat s praktickým lékařem pro děti a dorost, aby byly vyloučeny další možnosti opožděného vývoje řeči (například porucha sluchu), které by si vyžádaly okamžitou intervenci. S pozdravem AŠ
Zadrhavani v reci. Vloženo: 23.04.2018
Dobrý den, mému synovi jsou necelé tři roky a začalo to zhruba těsně po te co se nám narodila dcera, tak syn nejdříve začal opakovat cela slova a to se postupem času začalo měnit v zadrhavani v pulce slova a nakonec to došlo až tomu že chce něco říct a začne počátečním písmenem a dal to nejde a po delším snažení se někdy az rozplace, a to jsme se nejdřív nestačili divit jak krásné mluví a potom takový zvrat.Prosím o radu jak postupovat vlečné, nebo nápravě, nebo vyhledání odborné péče? Děkuji.

Vložit nový příspěvek