_Bušení srdce způsobuje i štítná žláza

Datum publikace: 31.03.2010

Těhotenství je obdobím, při kterém dochází v těle ženy k velkým změnám v poměru hormonů. Činnost žláz, jež hormony produkují, jede naplno a zásobuje tělo tak, aby miminku bylo dobře a těhotenství se správně vyvíjelo. Jenže, u tak složitého stroje jakým je lidské tělo se občas stane, že se do systému vloudí chybička. Pak nastávají potíže. Například bušení srdce nebo návaly.

Příčiny

Nejčastější příčinou, proč v těhotenství maminky začnou popisovat bušení srdce, jež často »cítí až v krku«, bývá porucha štítné žlázy. Přesto, že část těhotných svoje problémy připisuje pouze těhotenským potížím, není tomu tak. V jiném stavu dojde k velkému rozkolísání hladiny hormonů, občas se tak stane, že tyto změny neustojí štítná žláza a začne do těla »pumpovat« více hormonů, než je třeba. Tomuto stavu se říká mateřský hypertyreoidismus a ve většině případů ho způsobuje autoimunní zánět, při kterém žlázu začnou napadat buňky imunitního systému. Žláza se brání tím, že se začne zvětšovat a zároveň tak zvýší svou činnost a stane se výkonnější. Výsledkem je právě vysoká hladina jejích hormonů v krvi. Tělo na ni reaguje zrychlením látkové výměny – metabolismu. V důsledku toho začne rychleji pracovat i srdce, zvýší se krevní tlak a vyskytnout se může i pocit nedostatku kyslíku, návaly nebo mdloby. Potíž je v tom, že kromě maminky může být v ohrožení i miminko, kterému se nedostává potřebné výživy a v bříšku nepřibírá tak jak by mělo.


Tolik teorie, ale co dělat když se objeví potíže?


V prvé řadě, byste neměla nic podcenit, bušení srdce je jasný signál, že něco není tak, jak by být mělo.
Na místě tedy je se svěřit lékaři. Při první kontrole byste měla svoje pocity popsat gynekologovi. Pokud ji máte naplánovanou za delší dobu, tak mu zavolejte. Gynekolog pak určí další postup. Nejspíše vás odešle k odbornému lékaři – endokrinologovi -, který vám nechá udělat rozbor krve. Když výsledky ukáží na zvýšenou hladinu hormonu, domluvíte se na další terapii.
Pokud se již se štítnou žlázou léčíte a rozhodnete se pro miminko, je před otěhotněním nutná konzultace s endokrinologem. Ten nastaví léčbu tak, aby byla bezpečná jak pro vás, tak pro mimčo. To samé platí i v případě, když vy sama ještě žádné potíže nemáte, ale víte, že se vyskytují v rodině. Pokud se například maminka nebo sestra léčí se štítnou žlázou, případně se léčily v době svého těhotenství, dá se předpokládat, že se potíže vyskytnou i u vás. Těhotenství tomu prostě »pomůže«. V takovém případě se poraďte o dalším postupu s gynekologem.

Co by v těhotenství mělo varovat


Potíží, jež umí způsobit štítná žláza, je mnoho. Mezi nejčastější patří náhlé, rychlé a silné bušení srdce. To může být doprovázeno pocity na omdlení, nedostatku kyslíku, nevolností a náhlou slabostí. K dlouhodobějším potížím patří nervozita, podrážděnost a úzkost. Často se stává, že maminka s poruchou štítné žlázy špatně spí a v noci se často budí. Vyskytnout se může i třes rukou.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek