_Šestinedělí – první dny a týdny po porodu

Šestinedělí – první dny a týdny po porodu
Datum publikace: 29.05.2011

Miminko, je na světě a po náročném těhotenství a porodu přichází další období a tím je šestinedělí. I při něm dochází v těle ženy k mnoha hormonálním změnám a fyziologickým pochodům. Co všechno je tedy možné čekat?

Změny, které přicházejí v šestinedělí, jsou na dvojí úrovni.  Psychick a fyzické.

Fyzické změny

Po stránce fyzické jde především o změny, které organismu pomáhají vyrovnat se s porodem a těhotenstvím. Všechny procesy by měly vést k návratu k původní formě, jaká byla před otěhotněním. 

Co je možné očekávat? 

Nejvýraznější změny zasahují dělohu, která se musí během několika týdnů vrátit do původní velikosti. Děložní sliznice se odlučuje a odchází z těla ve formě očistků. Ty jsou nejprve tmavočervené s obsahem krve, postupně se mění v hnědý a později v žlutobílý hlen. Zároveň s odlučováním této části sliznice dochází k obnově nové. Tím se děloha připravuje na obnovu menstruačního cyklu.

Asi 3-4 den po porodu dochází k nástupu laktace. Při kojení se uvolňuje hormon oxytocin, který napomáhá ke stažení dělohy do původní velikosti. Při kojení, žena může cítit bolesti v podbřišku, což je právě projevem zavinování dělohy.

Vedle toho hormony podporující laktaci způsobují lehkou ospalost a únavu, je tak možné očekávat zvýšenou potřebu odpočinku a spánku.

Začátek šestinedělí je spojen i s hojením porodních zranění. Sem patří nejčastěji hojení hráze, která mohla být při porodu buď nastřižená, nebo samovolně poraněná. Zmírnit potíže může  sprchování spíše studenější vodou. Pokud dojde k místním otokům, je možné je chladit obklady.

Po spontánním porodu je ve velké většině případů žena schopna fungovat po  dvou až třech dnech, u císařského řezu je rekonvalescence asi o dva dny delší a je tak nutná zvýšená opatrnost.

Velká většina maminek ke své radosti zjistí, že během šestinedělí dochází k postupnému úbytku váhy a pomalému navracení se do původní kondice a k původním tvarům.

Obtíže v šestinedělí 

V souvislosti s laktací dochází k otoku a nalití prsou. Citlivé jsou i prsní bradavky. Tyto potíže by měly odeznít během prvních dní až týdnů. Pokud přetrvávají, nebo se zvyšují, znamená to, že něco není úplně dobře. Může jít o počínající zánět prsu, nebo špatnou techniku kojení, kvůli které dochází k poranění bradavek a k nedostatečnému odsátí mléka.

Bolet ale mohou i kyčle a záda – zejména v křížové oblasti. To kvůli uvolnění kloubů, které doprovázelo těhotenství a bylo jakousi fyziologickou přípravou na porod. Část bolestí zad může souviset i s chováním a zvedáním dítěte. Řešením může být lehké posilování a masáže.

Rozladěná psychika

psychických změn je nejčastější euforie, nebo naopak deprese a pocity zklamání. Přijít může obojí. Pocit štěstí je způsoben vyplavováním hormonu oxytocinu, který doprovází porod a laktaci. Oxytocin je i tím, co posiluje budování vztahu mezi matkou a dítětem. Maminky jsou tak zality pocitem štěstí kdykoli se podívají na svého potomka a mají potřebu být s ním neustále v tělesném kontaktu.

Pocity štěstí ale mohou velmi rychle střídat pocity úzkosti z toho, že žena nezvládá rodinu, že nestíhá běžné domácí práce a že nezvládne péči o miminko. Někdy se může dostavit i zklamání z dítěte. To je po porodu červené a různě omačkané z toho jak postupovalo porodními cestami, matce může připadat malé a nedokonalé. Kromě toho při kontaktu dostatečně nereaguje na podměty vysílané matkou a to vše může matku znepokojovat. Do psychiky se většině žen zapíší i okolnosti provázející porod. A to jak ty kladné, tak ty negativní. Většina těchto stavů sama odezní, případně se zmírní po komunikaci s kamarádkami, které popíší, že ony na tom byly podobně. V těžších případech je možné hledat pomoc i psychologa.

Sexuální žívot

Šestinedělí je obdobím změn, které vedou k navrácení se k původnímu životu. K tomu patří i návrat k sexu, který mohl v těhotenství ztížen, někdy i  znemožněn V době šestinedělí se doporučuje se sexem počkat, zejména jako prevence možné infekce. Porodní cesty a děložní sliznice se hojí postupně. Ostatně ona ani většina maminek na sex po porodu nemá příliš myšlenky.  Hlavním zájmem ženy bývá většinou narozený potomek a péče o něj, do které patří i noční vstávání a krmení. dy tedy se sexem začít? Většina žen se spolehne na to, kdy pohlavní styk povolí lékař, při kontrole po šestinedělí. V té době je možné i nasadit antikoncepci a to i u žen, které své dítě plně kojí.

Obnovení menstruace

Menstruační cyklus se u žen, které plně kojí nemusí během kojení obnovit. Nedá se přesně určit, která žena a kdy začne po šestinedělí menstruovat. Pokud žena nekojí, dostaví se menstruace po šestinedělí. První menstruace bývá spíše silnější.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek