_Poruchy autistického spektra u dětí nesouvisí s ultrazvukovým vyšetřením v těhotenství

Poruchy autistického spektra u dětí nesouvisí s ultrazvukovým vyšetřením v těhotenství
Datum publikace: 21.09.2016

Stále větší procento rodičů se setkává s tím, že u jejich dítěte dojde k potvrzení potíží, které se označují jako porucha autistického spektra. Teorií, proč dochází k těmto problémů, a proč má tato porucha stále více variant, je víc. Nedávno vyšla publikace, která dává do souvislosti poruchu autistického spektra a ultrazvukové vyšetření v rané fázi těhotenství.

 

„Opublikovaná odborná práce dává do souvislosti heterogenitu v poruchách autistického spektra souviset  a ultrazvukovým vyšetřením během časné fáze těhotenství. Proto odborná komise pro bezpečnost ultrazvuku světové společnosti pro ultrazvuk v gynekologii a porodnictví (ISUOG), která je významnou autoritou v medicíně, přezkoumala publikaci zveřejňující tyto informace. Prozkoumala také další související epidemiologickou literaturu a nenalezla žádné vědecky prokázané spojení mezi vyšetřením provedeným v prvním nebo druhém trimestru a poruchami autistického spektra. Maminky mohou být naprosto v klidu, ultrazvuk zůstává i nadále zcela bezpečnou zobrazovací metodou pro matku i plod. Přibližně každých 5 let se objeví podobná „varovná zpráva“, která jak se později ukáže, nemá žádné racionální opodstatnění a slouží zejména k ukojení zájmu medií o poplašné informace“ dodává Calda.

Termín poruchy autistického spektra, je relativně mladý a zahrnuje v sobě několik poruch. Mezi nejznámější patří dětský autismus či Aspergerův syndrom, ale také Rettův syndrom a další poruchy a chování nesoucí autistické rysy či projevy.

Nárůst a velká různorodost těchto poruch vede odborníky k tomu, aby hledali příčiny jejich  vzniku. „V současné době se uvažuje o několika příčinách. V oblasti genetiky došlo k prokázání souvislosti mezi věkem otce dítěte a zvýšeným rizikem rozvoje poruch autistického spektra u jejich dětí. Ukazuje se, že za rizikovou hranici u otce lze považovat čtyřicátý pátý rok,“ vysvětluje profesor MUDr. Pavel Calda, CS.c., gynekolog a porodník ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek