_Kolik přibrat v těhotenství

Kolik přibrat v těhotenství
Datum publikace: 22.05.2011

Váha je velkým strašákem těhotných. Nastávající maminky se většinou bojí toho, aby nepřibraly příliš mnoho, aby jedly správně a dítě dostalo, to co potřebuje a aby se po porodu co nejdříve mohly vrátit do původní formy a svého oblečení. Kolik kilogramů ale vlastně váží těhotenství a co je už jen zvýšení hmotnosti v důsledku přejídání se?

Jsou nějaké normy?

Váhový přírůstek je záležitost velmi individuální. Přesto existuje určité obecné doporučení. Při správném průběhu těhotenství by žena za celou dobu měla přibrat zhruba 12-15 kilogramů.

Váhový přírůstek 10 a méně kilogramů je nedostačující a ohrožuje zdraví ženy i jejího dítěte a naopak zvýšení váhy o více než 15-17 kilogramů (při nekomplikovaném těhotenství) znamená jen zbytečné ukládání tuku a následně zhorší spolupráci během porodu.

Dá se předpokládat, že váhový přírůstek u drobné ženy bude na dolní hranici a naopak, žena korpulentní přibere o něco více. Během těhotenství není důležité jen kolik žena, přibírá, ale také to, zda se její váha zvyšuje rovnoměrně.

Přírůstek váhy v těhotenstvi

 

První tři měsíce těhotenství probíhají u každé nastávající maminky jinak. Některá trpí silnými těhotenskými nevolnostmi, jiná má vlčí hlad a další má výraznou chuť na sladké, kyselé apod. Od toho se odvíjí i váhový přírůstek. V ideálním případě, by těhotná během prvních třech měsíců jiného stavu měla přibrat do dvou kilogramů. Pokud ale trpí nevolností, často se stává, že nepřibere vůbec, případně svou váhu necíleně mírně zredukuje. Poté, co si organismus na těhotenství zvykne, hormonální hladina se ustálí, dá se předpokládat, že každý týden těhotenství přidá zhruba 500 gramů. Toto číslo je ale samozřejmě orientační. Jeden týden může žena přibrat více, druhý méně. V zásadě ale platí, že do konce druhého trimestru – tedy do konce šestého měsíce těhotenství bude váhový přírůstek ženy někde mezi 6-8 kilogramy.

Poslední tři měsíce, přidají ještě 4-7 kilogramy.

Během těhotenství se může stát, že váha chvíli stagnuje. Toto zastavení aby nemělo trvat déle než 14 dní. Pokud tomu tak je, je dobré na to upozornit svého lékaře.To samé platí v okamžiku, kdy by došlo k váhovému úbytku, nebo když by váhový přírůstek byl naopak značný a neodpovídal by příjmu kalorií, v takovém případě je třeba myslet i na možné komplikace. Během těhotenství se nedoporučuje hubnout, ani se snažit omezit zvýšení váhy dietami.Dítě ke svému vývoji potřebuje dostatek živin a na jejich přísun je odkázáno pouze na matku.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek